Kirszenbaum - psychofolk przesiąknięty literaturą

Podczas festiwalu Nowa Tradycja 2018 wzbudzili zaciekawienie swoimi absurdalnymi i nieco "paranoicznymi" tekstami. Zdobyli nagrodę i kilka miesięcy później nagrali EP-kę, a w roku ubiegłym płytę "Stypa komedianta". Kirszenbaum to, zdaniem gospodarza audycji Macieja Szajkowskiego, mocny punkt rodzimej sceny psychofolku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika
O Audycji
Tytuł Kirszenbaum: jesteśmy przesiąknięci literaturą
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis
Gitara 1200.jpg
Między szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"

Krakowski duet, skrzypek Kacper Szpyrka i wokalista, a także tekściarz Jakub Wiśniewski spotkali się podczas współpracy w zespole Pora Wiatru, z którym zagrali ponad 150 koncertów. Występowali w telewizyjnym show, czy zdobyli laury na polskiej edycji Festiwalu Emergenza, występowali też w Niemczech na Taubertal Festival. Dziś w ich nagraniach usłyszymy skrzypce, altówkę, gitary, ale także mnóstwo eksperymentalnych dźwięków. - To wynika z możliwości, jakie daje nam technologia i narzędzi jakie mamy do dyspozycji, bo oprócz instrumentów klasycznych korzystamy z coraz bardziej rozrastających się pedal boardów i wszelkiej maści efektów - opowiadał Jakub Wiśniewski w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. - Robimy to, co naszym zdaniem dobrze brzmi. Traktujemy instrumenty w sposób intuicyjny. Lubimy bawić się dźwiękami i eksperymentujemy z nimi.

ZOBACZ TAKŻE Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej >>>   

Kirszenbaum to muzycy znani jednak też z niebanalnych tekstów, za które w większości odpowiedzialny jest Jakub Wiśniewski. - Kiedy się tworzy, człowiek konfrontuje się z własnym wnętrzem. Być może można to nazwać terapią, zaglądamy w siebie - opowiadali muzycy o swojej twóczości. - To teksty, które - mamy nadzieję - działają bez muzyki, ale w tej warstwie dążymy do scalenia formy z treścią - tłumaczyli. Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego, a efekty jego pracy ukazywały się w magazynach "Wizje" i "Inter", a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez "Kontent", "Wizje", "Helikopter", czy "Zupełnie Inny Świat". - Jesteśmy przesiąknięci literaturą, na co dzień się nią otaczamy - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Kacper  Szpyrka. 

ZOBACZ TAKŻE Joanna Lacher powraca jako "Królowa lasu" >>>

W 2019 roku, nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu pt. "Stypa komedianta". Został nagrany w studiu S4 Polskiego Radia, we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Teraz muzycy - po czasie izolacji - chcą powrócić do grania, tworzą też materiał na kolejną płytę, która miałaby ukazać się jesienią tego roku. - Organizujemy wydarzenia online, czyli czytanie literatury do muzyki na żywo, próbujemy łączyć literacką pasję z muzyką - opowiadał Kacper Szpyrka. - Chcemy już jednak powrócić do grania muzyki na żywo.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 00:04

Goście Kacper Szpyrka, Jakub Wiśniewski
Playlista
Tagi
Playlista
  • Kirszenbaum, - Samogongon
  • Kirszenbaum, - Chochoł
  • Kirszenbaum Franz puKafka - Franz puKafka
  • KIRSZENBAUM - Wolni Ciutludzie
  • Kirszenbaum, - Czarnowidze
  • Kirszenbaum, - 7 minut w Tybecie
  • Dzambo Agusevi Orchestra, - Crazy Horse
  • Sam Sweeney, - Highway to Warrington
  • Tamikrest, - Awnafin
  • Siti Murahami, - Pakistan