Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach

- W muzyce ważna jest dla mnie nie tylko warstwa tekstowa, ale także wibracje, rytmika. Wierzę, że muzyka oddziałuje na nas i na nasze ciała. To nie jest tylko zabawa dźwiękiem - mówiła o swojej filozofii Małgorzata Kuś, czyli Shata QS.  
Małgorzata Kuś ShataQS
Małgorzata Kuś "ShataQS"Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Łysa Góra Szajkowski 1200.jpg
Łysa Góra: idziemy w stronę folku XXI wieku

Nagrała jedną z najbardziej "intrygujących i niezwykłych płyt" w ostatnim czasie - ocenił gospodarz audycji Maciej Szajkowski. Krążek "Fenix" ujrzał światło dzienne dwa lata temu i był drugim po płycie "Mr. ManKind", wydawnictwem solowym w dorobku wokalistki. - Ta płyta jest magiczna także dla mnie. Zarówno pod względem muzycznym jak i w warstwie tekstowej. To połączenie różnych elementów: harmonii, rytmu, wibracji - wymieniała Małgorzata Kuś.

Posłuchaj
62:44 2020_10_27 23_59_30_PR4_Folk_Off.mp3 Shata QS o płycie "Fenix" i roli muzyki w życiu człowieka (Folk Off/Czwórka) 

radical village radykalna wieś.jpg
Radykalna Wieś/Radical Village - muzyczna ekoenergia

Jak tłumaczyła, w jej twórczości liczy się przekaz, ale także rytm i jego powtarzalność. - Do tworzenia tej muzyki podeszłam bardzo poważnie. W tekstach piosenek śpiewam rzeczach dla mnie istotnych, o których trzeba rozmawiać. Dlatego refreny są bardzo powtarzalne, by stały się takimi mantrami - tłumaczyła. I jak podkreślała, duchowość to element, którego we współczesnej muzyce nierzadko bardzo brakuje. - Komponowane dziś piosenki mają być elementem zabawy, a tymczasem muzyka ma ogromny wpływ na nas i to, co dzieje się w naszym życiu i z naszym ciałem, nawet na poziomie komórkowym.

Czytaj także:

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej - muzyka z Podlasia aż po Krym

Hańba z nową płytą: idziemy w kierunku, który lubimy

Dlatego, jak tłumaczyła Shata QS, tworząc "Fenixa", starała się skupić głównie na sobie i swoich emocjach. -  Jestem jak wielu ludzi na etapie przebudzania się. Trzeba bardzo uważać na to, którą drogą idziemy, by starając się być lepszym człowiekiem, po drodze nie wpaść "z deszczu pod rynnę", nie dać się zamknąć w kolejnym, choć pewnie innym, systemie - tłumaczyła. - W tym procesie przywracania sobie samemu wewnętrznej równowagi ogromną rolę odgrywa muzyka. Życie jest po to, by je przeżyć po prostu, rozwijać się, być szczęśliwym, a ja moją muzyką staram się skłonić do refleksji, poczuć własne emocje i rozróżnić, co jest prawdą, a co jest fałszem. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Shata QS (Małgorzata Kuś, wokalistka, kompozytor, autorka teksów)

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista