Mikołajki Folkowe 2020. "Tegoroczny festiwal będzie wyjątkowy"

Wielkimi krokami zbliża się zimowe święto kultury etno - Mikołajki Folkowe. Jubileuszowa, 30. odsłona będzie wyjątkowa, bo... wirtualna. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Taya Ovod
O Audycji

kakofoNIKT & Chór Pogłosy 1200.JPG
Chór Pogłosy i Kakofonikt. "Gdy muzyka klasyczna zderzy się z elektrofolkiem"

Jubileuszowa odsłona folkowego muzycznego święta odbędzie się już w czwartek 10 grudnia w Lublinie, w Chatce Żaka. - W tym roku jubileusz obchodzimy w sposób niezwykły. Sytuacja jest wyjątkowa, ale trzeba to wykorzystać, więc tegoroczne Mikołajki w całości odbędą się online - mówiła Agnieszka Matecka. - Hasłem przewodnim będzie "30 lat polskiego folku". 

Posłuchaj
60:01 2020_11_25 00_00_16_PR4_Folk_Off.mp3 Agnieszka Matecka zaprasza na Mikołajki Folkowe (Folk Off/Czwórka)

hańba szajkowski 1200.jpg
Hańba z nową płytą: idziemy w kierunku, który lubimy

Na tegoroczne Mikołajki Folkowe składać się będzie aż siedem sekcji. - Od lat cały czas staramy się zmieniać i nadążać za folkową rzeczywistością, ale przez trzy dziesięciolecia wiele się wydarzyło. Pierwsze Mikołajki to był jeden koncert, w którym udział wzięło pięć zespołów - wspominała Agnieszka Matecka. - Nie było wówczas Sceny Otwartej, ten konkursu wystartował dopiero rok później, a teraz zgłosiło się do niego 30 kapel. Wydarzenie oczywiście nie odbędzie się na żywo, a jury oceniać będzie wyłącznie nagrania uczestników.  

Czytaj także:

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej - muzyka z Podlasia aż po Krym
Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach
Łysa Góra: idziemy w stronę folku XXI wieku

W ramach tegorocznej imprezy odbędą się także trzy koncerty, m.in. zespoły Sutari czy Hańba, a także Karolina Cicha. Jak podkreślała gość Czwórki, festiwal od wielu lat związany jest w Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, więc rokrocznie jego otwarciu towarzyszy konferencja naukowa związana z folklorem i jego transformacją na przestrzeni lat. - Spodziewamy się znakomitych gości. W panelu eksperckim udział wezmą m.in. prof. Jerzy Bartnicki, prof. Piotr Dahlig, prof. Dobrosława Więżowicz-Żiółkowska, a także Maria Baliszewska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej - wymieniała Agnieszka Matecka.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Agnieszka Matecka (współorganizator, Orkiestra Św Mikołaja)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 00:03

Playlista
Tagi
Playlista