Przemysław Sokół i jego bałkańska droga z Sokół Orchestra

Przemysław Sokół to z wykształcenia trębacz, a dziś multiinstrumentalista, ale także kompozytor i założyciel formacji Sokół Orkestra, z którą wydał m.in. krążek "Wariacka miłość". - Zamiłowanie do muzyki bałkańskiej to nie jest chwilowa moda - mówił w rozmowie z Czwórką. 
Przemysław Sokół
Przemysław Sokół Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

pap_Laboratorium pieśni 1200.jpg
Laboratorium Pieśni: odchodzimy od tradycji, ale jej nie porzucamy

Grupa Sokół Orchestra powstała - jako Sokół Orchestar - w 2011 roku i wykonuje utwory w stylu balkan brass, łącząc muzykę etniczną z elementami funky i pop. Na repertuar zespołu składają się w większości autorskie utwory Przemka Sokoła. Grupa ma na koncie występy na dużych festiwalach i prestiżowych scenach, m.in. w 2014 roku zespół zajął II miejsce na serbskim festiwalu trębaczy w Gučy w kategorii międzynarodowej, jako pierwsza w historii grupa spoza Bałkanów.

Posłuchaj
59:37 2021_07_28 00_00_33_PR4_Folk_Off.mp3 Przemysław Sokół opowiada o Sokół Orchestra i planach muzycznych (Folk Off/Czwórka)

"Wariacka miłość" to płyta, która światło dzienne ujrzała w 2016 roku. - Zmieniliśmy nazwę z Orchestar na Orchestra, bo wykonujemy dziś muzykę szerszą, nie tylko bałkańską. Wciąż poszukujemy nowych dróg i inspiracji, choć oczywiście filarem naszej twórczości są Bałkany - podkreślał. W warstwie literackiej twórczość dla Sokół Orchestra charakterystyczne jest częste sięganie do tekstów o charakterze satyrycznym. - Na tej płycie zrobiliśmy wręcz trochę "bałkański kabaret". Być może to sposób rozładowania emocji i tego, co obserwujemy na co dzień - mówił Przemysław Sokół, jednak, jak podkreślał, "Wariacka miłość" nie jest krążkiem do końca satyrycznym. - Śmiechu nigdy nie jest za dużo, ale część utworów zrobiliśmy całkiem na poważnie - tłumaczył muzyk. 

Czytaj także:

-> Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu
-> Wernyhora - muzyka pełna nostalgii i pozbawiona granic

Jego pierwsza płyta nosiła tytuł "Slavic soul" i jak podkreślał muzyk w Czwórce, była odzwierciedleniem polskiego zamiłowania do bałkańskich brzmień. - To nie tylko chwilowa moda, jest w tym coś głębszego. Słowianie mają wspólny sposób odczuwania emocji - mówił w Czwórce. 

Źr. Sokół Orchestra Slavic Soul

Ostatnie miesiące Przemysław Sokół spędził, snując plany muzyczne, ale także rozwijając swoje dotychczasowe umiejętności, m.in. grając m.in. na bębnach i na lirze korbowej. - Uważam, że to arystokracja wśród instrumentów - podkreślał w Czwórce. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Przemysław Sokół (Sokół Orkestar)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • Sokół Orkestar - Sokolo Kolo
  • Awdiejew Alosza, Sokół Przemek, Sokół Orkestar, - Rozmowa szczera, krótka
  • Sokół Orkestar, - Czy te oczy mogą kłamać
  • Sokół Orkestar - Zakopianka
  • Sokół Orkestar - Tcherga
  • Yat-Kha, - Kazhanda-Daa Olbes-Le-Bis (We Will Never Die)
  • Yat-Kha, - On The Path (Eternal Tengri Will Call Us)
  • THE RUMJACKS - Zielona Gora
  • THE RUMJACKS - Blows & Unkind Words
  • The Rumjacks, - Big Man Down