"Ludevo" Ifi Ude - intymna i osobista opowieść, która sięga w głąb serca i duszy

- Bliski jest mi uniwersalizm ludyczny, uniwersalizm muzyki etnicznej. Tworząc "Ludevo", nie chciałam się w niczym absolutnie zamykać, wręcz odwrotnie: otwierałam ramiona, duszę i serce - mówi Ifi Ude w Czwórce. - Nagle poczułam, że wypełnia mnie świat i życie, że nie mam żadnych ograniczeń. Muzyka jest dla mnie taką strefą wolności i radości, że tylko dawać i brać - wyznaje artystka.
Ifi Ude - Ludevo to płyta bardzo osobista
Ifi Ude - "Ludevo" to płyta bardzo osobistaFoto: mat.promoc.
O Audycji

Ifi Ude jest wokalistką, aktorką, autorką tekstów, kompozytorem i producentem muzycznym. Po siedmiu latach od premiery swojego pierwszego krążka zatytułowanego "Ifi Ude" wydała właśnie znakomitą płytę "Ludevo". W swojej szerokiej twórczości sięga do nigeryjskich korzeni, przeplatając je z polskim folkiem i muzyką świata. Artystka została nominowana do tegorocznej nagrody Paszporty Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

W "Ludevo" słychać dojrzałość artystyczną

Jak mówi gospodarz audycji Maciej Szajkowski, na płycie "Ludevo" słychać dojrzałość artystyczną i pietyzm, mądrość wynikającą z różnych, nieraz skrajnych i bolesnych doświadczeń, przejawiającą się w świetnych tekstach. Urzekają kompozycje z wybitnymi partiami instrumentalnymi oraz frapujące aranże.

- "Ludevo" sięga głęboko nie tylko do moich doświadczeń, ta płyta jest dość uniwersalna, pomimo że jest intymna - mówi Ifi Ude. - Rzeczywiście, aby stworzyć taką płytę, przeżyłam wiele pięknych i złych sytuacji w życiu, rzeczywiście dorosłam. Tworząc album, czerpałam z wielu inspiracji, nie chciałam się w niczym zamykać. To, że płyta powstawała sześć lat, a niektóre utwory są już stare, pozwoliło, żeby nabrały smaku i dojrzałości i w końcu mogłam je wydać.


Źr. Youtube/Ifi Ude - Gdy dorosnę

Przez ostatnich sześć lat wiele się wydarzyło w życiu Ifi - została mamą, podpisała kontrakt z londyńską wytwórnią Killing Moon, z którą wydała trzy single i zrealizowała teledysk. Ale to nie wszystko. - Prowadziłam program muzyczny w jednej ze stacji telewizyjnych, wydałam cztery inne single i rozpoczęłam współpracę z trzema teatrami - wylicza artystka. - Dużo się działo, więc trochę to trwało, jednak chciałam wydać album w całości i opowiedzieć historię od A do Z. Tak jak się pisze książkę. To nie jest wyrwane z kontekstu, mogę rozwinąć skrzydła i przedstawiać nastrój mojej duszy. Opowiedzieć jakąś historię i legendę.

 

Źr. Youtube/Ifi Ude: Amadie (z koncertu w Czwórce)


Folklor planetarny

Jak podkreśla Ifi Ude, bliska jest jej koncepcja, którą antropolog francuski Edgar Morin określił jako folklor planetarny - czyli bez odniesień do poszczególnych kultur ludowych, plemion czy nacji, coś, co jest uniwersalne. W muzyce Ifi pojawiają się brzmienia z różnych stron świata, polskiego folku, przeplatane muzyką nigeryjskich korzeni artystki. Ifi Ude umiejętnie łączy je w intrygujący tygiel symboliki, znaczeń i wrażliwości. Połączone z elektroniką stają się bardzo współczesne i ponadwymiarowe.

- Płyta nie jest eklektycznie nachalna, naturalnie przechodzimy z utworu na utwór i jest to opowieść, która jest otwarta, pełna metafor, wieloznaczności i uniwersalizmu w muzyce - zauważa autor audycji. - Piękne jest to, że możemy czerpać z kultur świata, a nie ograniczać się tylko do jednej - wskazuje.

W realizacji płyty Ifi Ude towarzyszyli m.in. multiinstrumentalista Bart Pałyga, Marcin Lamch grający na kontrabasie i Jan Malecha na gitarze. Płytę nagrano w Izabelin Studio.


Posłuchaj
58:16 _PR4_Folk_Off_AAC 2021_12_08-00-00-38.mp3 Ifi Ude opowiada o swojej o płycie "Ludevo" i swojej filozofii (Folk Off/Czwórka)
 

 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Ifi Ude

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 00.00

aw

Playlista