Zdrawica: najważniejsze są dla nas koncerty

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 16:32
- To publiczność napędza nas do działania - podkreślały w rozmowie z Czwórką Martyna Pilch, Martyna Goińska oraz Joanna Piątek, artystki z grupy Zdrawica.  
Zdrawica na scenie
Zdrawica na scenieFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Folk rockowa grupa Zdrawica to laureaci Nagrody Publiczności podczas tegorocznego Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. - Gramy dla słuchaczy i to oni napędzają nas do działania, dostajemy od nich energię - mówiły artystki w rozmowie z Czwórką. - Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ale jesteśmy bardzo mile zaskoczeni i nagroda z pewnością da nam "kopa" do dalszej pracy - podkreślały Martyna Pilch, Martyna Goińska i Joanna Piątek, współtworzące formację.

Zespół pochodzi z Jaworzna i w nadchodzącym roku obchodzić będzie 10-lecie istnienia. - Zaczęłyśmy razem grać, a potem już nie mogłyśmy przestać - opowiadały artystki. Elektrownia w Jaworznie pojawia się na okładce ich ostatniej płyty, wydanej w ubiegłym roku "Tak o rzece". Krążek poprzedziły dwa wydawnictwa: minialbum "Rok" z 2017 roku, a także "Przedwiośnie", czyli studyjny debiut, zarejestrowany w Będzinie w 2015 roku. 

Jak podkreślały w Czwórce artystki, okładka "Tak o rzece" nie jest przypadkowa. - Płyta zwieńczona jest utworem "Rzeka". Rzeka ma wiele znaczeń, dla nas jest wędrówką, podróżą. Może oddzielać od siebie dwa światy: to, co jest nieprzyjemne, od tego, co zielone - mówiły. 

Źr. Youtube.pl/Zdrawica

Słowo "zdrawica" określa starosłowiański rytuał, pozdrowienie, powinszowanie, co nawiązuje do tematyki repertuaru grupy - dawnych tradycji i wierzeń oraz związku człowieka z naturą. Artyści Zdrawicy wykonują folk połączony z rockiem. - Nie gramy folk metalu - zaznaczają. - Idziemy w lżejszą stronę, bardziej skoczną - podkreślały instrumentalistki w Czwórce.

Posłuchaj
57:50 2022_12_28 00_00_03_PR4_Folk_Off.mp3 Muzycy grupy Zdrawica o swojej twórczości i planach (Folk Off/Czwórka)

Jak opowiadały Martyna Pilch, Martyna Goińska oraz Joanna Pioątek, dziś przed zespołem stoją nowe wyzwania, a muzycy mają dużo planów, nie tylko koncertowych, na nadchodzące miesiące. - Bardzo się cieszymy, że udało nam się w tym roku zamknąć materiał na płytę, bo teraz planujemy zbierać pomysły na kolejny krążek - podkreślały artystki.

Źr. Youtube.pl/Zdrawica

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Martyna Pilch, wokalistka, Martyna Goińska, flecistka i wokalistka, Joanna Piątek, klawisze (grupa Zdrawica)

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 00.00

kd/kor