Zuzanna z płytą "Dzień dobry". Niespieszność zawarta w dźwiękach

Mówią, że jej muzyka ma walory kojące, terapeutyczne. Gra na harmonii, akordeonie, pianinie, gitarze, ale w jej twórczości króluje minimalizm. - Żeby tworzyć dźwięki potrzebuję przede wszystkim ciszy - mówiła
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Brinkare/Shutterstock.com
O Audycji
Tytuł Zuzanna z płytą "Dzień dobry". Cisza zawarta w dźwiękach
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

"Dzień dobry" to jej debiutancka płyta, choć na rynku Zuzanna Moczek obecna jest od niemal dekady. - Miałam już osiem podejść do nagrania tej płyty. Próbowałam różnych konfiguracji: współpracy z różnymi muzykami, wszelkiego instrumentarium. Zawsze jednak wydawało mi się, że to nie jest to, co chcę światu pokazać, brakowało mi w tej muzyce życia. I dopiero za dziewiątym razem, czyli teraz, mogę powiedzieć "Dzień dobry".

Na jej debiutanckim krążku znajduje się kilkanaście kompozycji, w których usłyszymy znakomitych instrumentalistów: na skrzypcach zagrała Dorota "Sowa" Kuziela, na wiolonczeli Ola Oszczęda, na trąbce Szczepan Pospieszalski a na cymbałach Bartłomiej Woźniak.

ZOBACZ TAKŻE Joanna Lacher jako "Królowa lasu". Debiutancki krążek wokalistki Percivala >>>

Muzyka towarzyszy jej życiu i podróżom, zdobyła serca publiczności, a przy okazji kilkadziesiąt nagród najważniejszych krajowych festiwali piosenki artystycznej w całym kraju. Kwarantanna nie wyrządziła jej większych turbulencji, ponieważ wcześniej wybrała życie bez pośpiechu, presji i ciśnienia na karierę, osiedlając się na wsi. - Wbrew temu, co dzieje się na świecie, u mnie jest dobrze: po prostu siedzę na wsi i patrzę na las. Tęsknię za graniem koncertów i życiem w trasie, ale izolacja sprawia mi chyba przyjemność - opowiadała Zuza Moczek.

ZOBACZ TAKŻE Współczesna Antonina Krzysztoń. Skrzypcowo-wokalny blues Jolanty Kossakowskiej >>>


I jak podkreślała, ważnym słowem dla jej twórczości jest niespieszność. Innym - cisza. - Cisza jest niezbędna do tego, by cokolwiek usłyszeć, a już na pewno, by pisać. W mojej głowie kotłuje się wszystko do tego stopnia, że bardzo potrzebuję samotni, by czuć się dobrze i móc tworzyć - tłumaczyła wokalistka. Dlatego jakiś czas temu przeprowadziła się do gospodarstwa w malowniczej miejscowości Niebowo. - Tu jest wszystko, czego potrzebuję. Tu mieszkam, ale także goszczę ludzi, to tu odbywają się też koncerty, warsztaty. I choć wiele już zostało zrobione, wciąż mam wrażenie, że wiele jeszcze przed nami - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Zuzanna Moczek 

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista