Eurico Silva - piosenki podszyte miłością i fado

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 10:51
Wraz z muzyką Eurico Silvy, kompozytora i pieśniarza z Portugalii, ruszamy nad wybrzeże oceanu. W jego utworach miłość miesza się z tęsknotą i oczekiwaniem, ale wszystko podszyte jest pozytywnym uczuciem, bo w życiu smutku mamy za dużo, żeby o nim jeszcze śpiewać. 
Eurico Silva
Eurico SilvaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

- W moim domu rodzinnym zawsze była muzyka. Moja rodzina zawsze sobie podśpiewywała choć nieprofesjonalnie, a żeby umilić wszystkim życie - zdradza Eurico Silva, kompozytor i pieśniarz z Portugalii. - Potem powoli zaczynałem się uczyć gry na gitarze, nigdy nie uczęszczałem na żadne zajęcia czy kurs gry. Następnie postanowiłem, że zostanę pielęgniarzem, rozpocząłem studia. Jednak ta muzyka cały czas grała w mojej duszy. Podjąłem decyzję o porzuceniu studiów i poświęceniu się muzyce. Rozpocząłem kursy, zacząłem uczęszczać na lekcje śpiewu - opowiada. Wielki wpływ na jego gust muzyczny twórczość miała muzyka lat 80., Freddie Mercury i klasyka. - Lubię też muzykę rockową - dodaje. 

Muzyka Eurico Silvy często zaliczana jest do nurtu fado, który dziś kojarzy się z mocnymi kobiecymi pieśniarkami.  - Ja inspiruję się fado, ale nie jest to typowe fado. Lubię określać swoją muzykę jako muzykę świata i bardzo zależy mi na tym, żeby w moich dźwiękach było słychać radość i żeby ludzie się cieszyli, słuchając mojej muzyki - podkreśla artysta. 

Maciej Szajkowski zauważa, że z kompozycji Portugalczyka przebija wiele słońca, pozytywnego odbioru świata i ludzi. Niewykluczone, że to zasługa klimatu miasteczka, w którym wychowywał się artysta.

Zambujeira do Mar to malutka miejscowość rybacka, więc trudno mówić tam o dużej scenie muzycznej i artystycznej, ale na pewno jest tam bardzo dobry nastrój, który sprzyja ruchom artystycznym - opowiada gość "Folk Offu". - Są piękne plaże. Teraz pojawili się też turyści, ale wciąż nie ma tłumów. Można tam oddychać i wyjść z domu kilka metrów i komponować na plaży - dodaje. 


Posłuchaj
59:32 2022_10_05 00_00_20_PR4_Folk_Off.mp3 Eurico Silva opowiada o swojej muzyce (Folk Off/Czwórka)

 

Eurico Silva sam nauczył się gry na gitarze. Następnie usiadł do pianina i sięgnął po skrzypce. Dziś jest multiinstrumentalistą.

Jego debiutancka płyta "Sonho Artistico" to zbiór piosenek, które powstały w ciągu kilku lat. - Moje piosenki są głównie o miłości, tęsknocie i czekaniu. Wszystko jest jednak podszyte pozytywnym uczuciem, bo w życiu naokoło nas jest zbyt wiele smutku, żeby się na nim koncentrować - podkreśla artysta. 

Eurico - Festival Alentejano (Oficial)/Eurico


***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Eurico Silva (kompozytor i pieśniarz fado z Portugalii), Małgorzata Pragłowska (tłumaczka)

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 00.00

pj/kor