Polskie Radio
Section05
Portugalia

Portugalski dziennikarz broni słów premiera Morawieckiego. "Polska pozostaje kluczowym wsparciem militarnym dla Kijowa"

- Polska pozostaje kluczowym wsparciem militarnym dla Kijowa - ocenił czołowy portugalski komentator polityczny Nuno Rogeiro komentując słowa premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Podkreślił też, że wypowiedź szefa polskiego rządu została "przesadzona i skrzywiona".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Portugalia relacje polsko-ukraińskie Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD Bp Suchodolski: młodzi po powrocie z ŚDM rozmawiali o tym, jak z naszych parafii uczynić prawdziwy dom

- Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pokazały na nowo piękny, młody Kościół, taki Kościół, za którym wszyscy tęsknimy - mówi bp Grzegorz Suchodolski, krajowy duszpasterz młodzieży. - O takim Kościele marzymy - pełnym relacji i przestrzeni, w której będziemy po prostu mogli być ze sobą i wzajemnie wzrastać - podkreśla w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski POLSKA

"Podobnie myślimy i działamy". Prezydent Portugalii podziękował Polsce za pomoc dla Ukrainy

- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Portugalia Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn wojna na Ukrainie pakt Ribbentrop-Mołotow Polonia Brazylia język polski

Prezydent Portugalii w Polsce. Andrzej Duda: strzegąc granicy z Białorusią, chronimy UE i NATO

- Cieszę się, że Prezydent (Marcelo Rebelo de Sousa), na własne oczy, mógł się przekonać jak wygląda sprawa z przebywającymi u nas uchodźcami z Ukrainy, którym udzieliliśmy schronienia. Mówiliśmy także o sytuacji przy granicy z Białorusią, bo strzegąc jej, strzeżemy także granicy UE i NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Portugalia Andrzej Duda polityka

"Nadal módlcie się o pokój". Przesłanie papieża Franciszka z Mszy Świętej kończącej ŚDM

Msza Święta pod przewodnictwem papieża Franciszka zakończyła Światowe Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia odbywały się w Portugalii. Zgodnie z oczekiwaniami Ojciec Święty także na ich inaugurację zaapelował do uczestników, aby stale modlili się o pokój, zwłaszcza o zaprowadzenie go na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Portugalia Światowe Dni Młodzieży Lizbona papież Franciszek