Polskie Radio
Section05
Portugalia

Katastrofalna susza i pożary. Na południu Europy rozpoczyna się wyjątkowo niebezpieczny sezon

Jak donosi Euronews, kraje południowej Europy może czekać w tym roku najgorsza w historii susza oraz wyjątkowo niebezpieczny i wydłużony sezon pożarów. - Unia Europejska już teraz finansuje wysyłanie strażaków i sprzętu gaśniczego do Grecji - poinformował wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa susza Włochy Portugalia Grecja pożar zmiany klimatyczne

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Niezbędne informacje dla kierowców (cz. 4)

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Wiesz jakie obowiązują opłaty za przejazd lub ograniczenia prędkości? Prezentujemy zestaw przydatnych informacji dla kierujących wybierających się do Łotwy, Niemiec, Norwegii i Portugalii. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców podróże kierowcy społeczeństwo podróże zagraniczne samochody Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online Łotwa Niemcy Portugalia

Andrzej Duda z wizytą we Włoszech. Będzie przekonywał do poparcia ukraińskiej kandydatury do UE

Po Portugalii czas na Włochy. Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Rzymie, gdzie o godz. 20.00 spotka się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Celem podróży polskiego prezydenta do krajów Europy Południowej jest wzmocnienie politycznego wsparcia tego regionu dla Ukrainy i jej unijnych aspiracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Europa Portugalia Włochy Unia Europejska

Andrzej Duda w podróży po Europie. "Musimy zrobić wszystko, by Ukraina się obroniła"

W Portugalii prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. - Przekonywałem, że status kandydata do UE jest Ukrainie bardzo potrzebny jako sygnał otwarcia - mówił Duda na pokładzie samolotu, lecąc z Lizbony do Rzymu. Po południu przybył do stolicy Włoch, gdzie spotka się z prezydentem Sergio Mattarellą. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Andrzej Duda prezydent Europa Portugalia Włochy Unia Europejska

Prezydent Duda rozpoczyna europejską podróż. Celem jest integracja Ukrainy z UE

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna europejską podróż na rzecz integracji Ukrainy z UE. Dziś wylatuje do Portugalii, następnie odwiedzi Włochy i Rumunię. Początkowo prezydent miał podróżować wraz z prezydent Słowacji, ale Zuzana Čaputova zachorowała na COVID-19. Prezydencki minister Paweł Szrot podkreślił, że polski prezydent będzie namawiał przywódców europejskich do działań na rzecz Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Andrzej Duda Europa Paweł Szrot Unia Europejska Portugalia Rumunia Włochy ŚWIAT

Portugalia, Włochy i Rumunia celami podróży prezydenta Dudy. Głównym tematem rozmów: sytuacja na Ukrainie

Po południu głowa polskiego państwa uda się w trzydniową podróż do Portugalii, Włoch i Rumunii. Rozmowy z przywódcami tych krajów, a także prezydentami Bukareszteńskiej Dziewiątki, zostaną zdominowane przez konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Główne tematy to: bezpieczeństwo militarne i żywnościowe oraz europejskie aspiracje rządu w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Portugalia Rumunia Włochy Andrzej Duda żywność wojna 2022 bezpieczeństwo NATO Europa

"Wyrażam pełną solidarność". Premier Portugalii chwali polską pomoc Ukrainie

- Musimy być solidarni pod względem humanitarnym, szczególnie w stosunku do uchodźców, którzy uciekają od bestialstw wojennych. W Portugalii przyjęliśmy wszystkich Ukraińców, również jesteśmy gotowi wspierać Polskę w jej pomocy humanitarnej dla uchodźców - powiedział po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim szef rządu Portugalii Antonio Costa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Portugalia wojna na Ukrainie uchodźcy wojna 2022 polityka polska pomoc Ukraina