Polskie Radio
Section05
Portugalia

analiza Gdzie będą wymagać od nas szczepień? Zmieniają się zasady wstępu do lokali za granicą

Kolejne kraje Europy wprowadzają obowiązkowe szczepienia lekarzy i pielęgniarek na koronawirusa. Zapowiadają też, że bez zaszczepienia się, nie będzie można wchodzić do restauracji i galerii handlowych. Ma to być odpowiedź na stosunkowo niski procent osób, które przyjęły preparat oraz na spodziewaną w sierpniu nową falę zakażeń w Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja pandemia koronawirus COVID-19 Chiny Czechy Słowacja Austria Grecja Portugalia Irlandia Hiszpania Holandia

ANALIZA Eksplozja długu publicznego w krajach południa Europy. Możliwy dalszy wzrost wydatków

PIIGS to obraźliwy akronim oznaczający Portugalię, Włochy, Irlandię, Grecję i Hiszpanię, które podczas europejskiego kryzysu zadłużenia były najsłabszymi gospodarkami strefy euro. Kraje te przyciągnęły wtedy uwagę ze względu na słabe wyniki gospodarcze i niestabilność finansową, co zwiększyło wątpliwości co do ich zdolności do spłacenia obligacji i wywołało obawy, że nie wywiążą się ze swoich długów. Sprawdzamy, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zadłużenie i perspektywy gospodarcze tych krajów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Unia Europejska Portugalia Irlandia Włochy Grecja Hiszpania

Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Z końcem czerwca Portugalia oddaje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. To już czwarta prezydencja tego państwa, ale całkowicie inna niż poprzednie, bo zdominowana przez pandemię COVID-19. Do końca roku Unii będzie przewodzić Słowenia. - Zawsze najważniejsza dla niej była polityka sąsiedztwa - mówi Marta Szpala z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Słowenia Portugalia Michał Strzałkowski Europa ŚWIAT

KE apeluje o koordynację działań dot. podróży. "Musimy zapewnić obywatelom przewidywalność"

Niemcy zakazują wjazdu dla przyjeżdżających z Portugalii z powodu rosnącej liczby zakażeń mutacją koronawirusa Delta. Komisja Europejska apeluje do unijnych krajów o koordynację działań. Trójka komisarzy - do spraw zdrowia, rynku wewnętrznego i sprawiedliwości - napisała listy w tej sprawie do państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Portugalia pandemia koronawirus COVID-19 podróże