Werusha Band z debiutem płytowym. "Wcale nie chcemy unikać folku"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 13:33
Krakowska formacja to spokojny rock, przeplatany folkiem, folkpopem i elektroniką, w ich muzyce słychać brzmienia jazzowe. Ich debiutancki krążek nosi tytuł "Werusha".
Werusha Band
Werusha BandFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Wszystko zaczęło się trzy-cztery lata temu, gdy artyści mieli zagrać imprezę sylwestrową. - Potem pojawiły się pierwsze pomysły na autorską współpracę i wszystko potoczyło się bardzo szybko - wspominał Maciej Salus. Autorami tekstów i muzyki grupy Werusha są właśnie Maciej Salus i Weronika Kowalska. Jak opowiadała wokalistka w Czwórce - wychowała się na muzyce tradycyjnej i dziś w swojej twórczości właściwie nie potrafi jej uniknąć. - Czy chcemy czy nie, elementy folkloru się pojawiają - mówiła gość Czwórki.

Jak podkreślała, muzyka i cała kultura słowiańska, wciąż jest dziś niedoceniana i niszowa. - A tymczasem potencjał muzyczny i tekstowy jest tu ogromny, dopiero od niedawna pojawiają się zespoły, które zaczynają go wykorzystywać - podkreślała.

Na EP-ce "Werusha" znalazły się piosenki o miłości. - Każdy początkujący autor musi zacząć od miłości, czyli od tego, co powoduje najważniejsze wydarzenia w naszym życiu. To są początki pisania, mam sentyment do tych tekstów. Dziś piszę już nieco inaczej i poruszam inne obszary - mówiła Weronika Kowalska. 

Posłuchaj
59:23 2022_11_23 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 Werusha band opowiada o swojej twórczości i planach muzycznych (Folk Off/Czwórka) 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Weronika Kowalska (@werusha)

Debiutancki album grupy stworzony został we współpracy z Marcinem Chatysem i Szymonem Piotrowskim. - Muzyka jest w dużej mierze wyłącznie nośnikiem tekstu. Gatunki muzyczne nie mają dla mnie większego znaczenia - opowiadał Marcin Chatys. - Choć sam mocno jestem związany z folkiem, kluczem do rozumienia piosenek są ich słowa - podkreślał.

Menagerem grupy jest jednocześnie bębniarz Łukasz Kossowski. - Po raz pierwszy usłyszałem singiel pt. "Aniołki", ten utwór mnie poruszył i postanowiłem dołączyć - wspominał artysta. 

Źr. Werusha - Aniołki (Officjal Lyrics Video)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Weronika Kowalska, Maciej Salus i Marcin Chatys i Łukasz Kossowski (Werusha Band)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 00.00

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk folklor