Szymborska we wspomnieniach: pocztówki i kryminały

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 16:49
Zdaniem osób, które ją znały Wisława Szymborska była skryta, unikała medialnego szumu i nie pozwalała nikomu „wejść z butami” w swoją prywatność. Nigdy nie mówiła, co robiła, kiedy akurat nie pisała wierszy.
Audio
  • Wspomnienia o Szymborskiej - materiał Bartka Wasilewskiego
  • Młodzi poeci o poezji współczesnej i nie tylko

- Cuda, cudeńka, poetyckie kolaże – tak kartki świąteczne, wykonywane przez Szymborską, wspomina poeta Tomasz Jastrun. – Wycinała fragmenty ze starych czasopism, kawałki, zdania. I robiła z tego pocztówki.

Szymborska, często określana jest mianem damy polskiej poezji, mistrzyni lakoniczności i poczucia humoru. Mimo swojego wieku nie zamykała się na to, co nowe. Ogromną otwartość noblistki na to, co się dzieje współcześnie, czyli na różne zjawiska popkulturowe, podkreśla w swoich wspomnieniach prof. Jerzy Bralczyk. – Potrafiła konsumować ten świat i pokazywać nam, jak można być w nim szczęśliwym – opowiada językoznawca.

Prof. Tomasz Wójcik w twórczości Szymborskiej zaś odnajduje nawiązania do zupełnie odległego od poezji gatunku literackiego, mianowicie kryminału. – Tą dziedziną literatury - lekceważoną, niską, poetka się jakoś interesowała – opowiada badacz. – Czytywała też książki o malarstwie, fotografii a nawet designie.

fot.
fot. Wojciech Kusiński

Po śmierci Szymborskiej pojawiło się w sieci, m. in. na przeróżnych portalach społecznościowych mnóstwo wpisów, cytujących fragmenty wierszy poetki. Jednym z najczęściej publikowanych był „Kot w pustym mieszkaniu”, drugim – nagrobek, który opisała poetka za swojego życia.

Michał Zdunik i Agnieszka Łaszczuk, studenci polonistyki, młodzi poeci, a także członkowie Studenckiego Kkoła Poetyki i Teorii Literatury Uniwersytetu Warszawskiego, którzy byli gośćmi Czwórki, mają jednak na ten temat nieniajwyższą opinię. – Ludzie kopiowali to chyba bez większej refleksji – mówi Zdunik.  

- Może ma to służyć jakiejś autokreacji – zastanawia się Łaszczuk. – Ale jeśli ostatecznie skutkowałoby większą znajomością poezji i większym zainteresowaniem tematem wśród młodych ludzi, to chyba nie ma w tym nic złego.

Więcej wspomnień znanych Polaków o słynnej poetce usłyszysz w materiale Bartka Wasilewskiego. Posłuchaj także rozmowy młodych poetów, którzy gościli w studiu Czwórki, z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Wspomnienie Wisławy Szymborskiej w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 13:20
Przez cały czwartek na antenie Czwórki mówiliśmy o zmarłej poetce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Gołota: Szymborska była ze mną na dobre i na złe

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 12:45
Polski pięściarz był jednym z największych sportowych idoli zmarłej noblistki. W specjalnej rozmowie dla Czwórki Andrzej Gołota opowiedział o swojej sympatii dla Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

37 wierszy Szymborskiej - od kołyski aż po grób

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 15:01
Teatr powszechny przypomni spektakl "...jesteś piękne – mówię życiu" oparty w całości na poezji zmarłej noblistki. O sztuce opowiedziała w Czwórce Paulina Holtz.
rozwiń zwiń