Agresja ma płeć: jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:02
Wśród zwierząt samice częściej atakują inne samice niż samców. U ludzi jest podobnie. Męska agresja jest, zdaniem eksperta Czwórki, ukierunkowana przeciwko systemowi, wspólnemu wrogowi, a kobieca – wobec innych kobiet.
Audio
  • Anatomia agresji - rozmowa z Miłoszem Brzezińskim

Coraz szybciej żyjemy, coraz więcej się od nas wymaga. Jak wynika z badań kobiety częściej przeklinają, obrażają się i zachowują agresywnie. – Kobiety w ogóle są agresywne, i to coraz bardziej – mówił w Czwórce Miłosz Brzeziński, trener osobisty i psycholog. – Gorzej, że w społeczeństwie zmieniają się też normy moralne.

Oczywiście, że dałoby się zrobić tak, by ze świata zniknęła agresja, wystarczyłoby przeprogramować nasze mózgi. Ale byłoby to sprzeczne z naturą. – Bo jeśli człowiekowi naprawdę na czymś zależy, a świat mu tego nie dostarcza, to człowiek jest zły. A agresja jest przecież następstwem złości – tłumaczy Brzeziński.

Agresja w wykonaniu męskim różni się jednak od agresji damskiej. – Różnica jest na poziomie ekspresji – tłumaczy Miłosz Brzeziński. – Wynika to m. in. z uwarunkowań kulturowych.

Tyle, że mężczyźni, zdaniem gościa Czwórki, mają od kobiet więcej wprawy w agresji. – Od dziecka tłumaczy im się, co jest dobre, a co złe. Na przykład, że dziewczynek nie wolno krzywdzić  - tłumaczy Brzeziński. – Kobietom zaś, jako dzieciom, nie mówi się, żeby nie biły chłopców, albo innych dziewczynek.

Poza tym mężczyźni z reguły są agresywni wobec systemu albo wspólnego wroga, a kobiety – wobec innych kobiet, najczęściej najbliższych.  

Więcej na ten temat, a także o tym, jak radzić sobie z agresją, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Miłoszem Brzezińskim w "Stacji Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: dzieci psychologia
Czytaj także

Rzucanie rzeczami o ścianę nie rozładowuje stresu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 16:08
Wszystkich łatwo i ekspresyjnie denerwujących się słuchaczy zachęcamy do zapoznania się z kilkoma dobrymi radami Miłosza Brzezińskiego, naszego eksperta od ludzkiej psychiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rutyna w związku jest nieuchronna

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 16:33
Co nie znaczy, że nie powinniśmy z nią walczyć. O tym jak sobie radzić ze związkową nudą i zniechęceniem opowiadał trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego lubimy osądzać innych?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 19:00
Tragiczna historia zmarłej Madzi z Sosnowca poruszyła całą Polskę. Wiele osób nie czeka na wyrok sądowy i już przesądziło o winie matki dziewczynki. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń