Poznaj nominacje do 17 Orłów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:09
Najważniejsza Polska Nagroda Filmowa w tym roku zostanie przyznana w 17 kategoriach. Kapituła nagrody zdecydowała by wyróżnić także filmy dokumentalne.
Audio

Orły nazywane są polskimi Oskaram. Na nominacje, ogłaszane w pierwszych miesiącach roku z zapartym tchem czeka całe środowisko filmowe. 7 lutego poznaliśmy wszystkich nominowanych do Orłów 2013.

W tym roku oceniano 41 filmów. Jednak po liczbie nominacji naważniejsze filmy zeszłego roku to: "Pokłosie", "Jesteś Bogiem" i "Obława" - one zawalczą o miano najlepszego z 2012 roku. Kilka nominacji zebrała też "Drogówka".

Do podstawowych 16 kategorii, w tym roku dołączyła kategoria filmu dokumentalnego. Nominacjami wyróżniono: "Fabrykę wódki" Jerzego Śladkowskiego, "Fuck for forest" Michała Marczaka i "Wirtualną wojnę" Jacka Bławuta.

O statuetkę za scenariusz w tym roku rywalizują: Wojciech Smarzowski za "Drogówkę", Maciej Pisuk za "Jesteś Bogiem", Marcin Krzyształowicz za "Obławę" oraz Roman Polański i Jasmina Reza za "Rzeź" - choć ta nominacja dziwi i stawia pytania o granice filmu polskiego.

Wśród reżyserów nominacjami wyróżniono Leszka Dawida, Marcina Krzyształowicza i Romana Polańskiego.

Agnieszka Grochowska ("Bez wstydu"), Weronika Rosati ("Obława") i Danuta Szaflarska ("Pokłosie") to szczęśliwa trójka pań nominowanych w kategorii za pierwszoplanową rolę kobiecą.

Bartłomiej Topa ("Drogówka"), Marcin Dorociński ("Obława") i Maciej Stuhr ("Pokłosie") powalczą o Orła w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Stuhr jest również nominowany w kategorii drugoplanowej roli męskiej za występ w "Obławie", a w tej kategorii jego konkurentami będą Dawid Ogrodnik ("Jesteś Bogiem") i Arkadiusz Jakubik ("Drogówka").

Więcej o nominacjach i kogo podczas gali wręczenia Orłów czeka najtrudniejsza sytuacja dowiesz się słuchajac załączonego materiału Olgi Mickiewicz z audycji "Stacja Kultura".

Gala wręcznia nagród odbędzie się 4 marca 2013 roku.

(pj)

Czytaj także

Polskie "Oscary" rozdane. "Essential Killing" zdobył najwięcej nagród

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 06:10
Film "Essential Killing" jest triumfatorem tegorocznych Orłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy Caraxa i Bessona na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 08:00
- Francuski neobarok i pomysł przypomnienia filmów z lat 80. chodził za nami od dawna. Gdy "Holy Motors"pojawił się w Cannes, postanowiliśmy przygotować retrospektywę Leosa Caraxa - zapowiada nową edycję festiwalu Magda Sztorc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2013: znamy listę nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:28
"Obława", "Pokłosie", "Jesteś Bogiem" i "Drogówka" - te filmy otrzymały najwięcej nominacji do Orłów. Laureatów Polskich Nagród Filmowych poznamy 4 marca.
rozwiń zwiń