Szymborska nie była popową poetką

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 16:19
Choć wiersze Wisławy Szymborskiej dotarły pod strzechy wielu domów na całym świecie to zdaniem teoretyka literatury Michała Czai porównywanie jej z popowymi gwiazdami muzyki czy filmu jest nieadekwatne.
Audio
  • Michał Czaja o popkulturowym walorze Szymborskiej

- Pop jest kwestią intencji. Jeżeli ktoś próbuje znaleźć sposób na dotarcie do szerokiej publiczności w jakiś uproszczony sposób, to wtedy można go nazwać popowym w tym złym znaczeniu. Ale można też czytelnika wytwarzać, kreować i szukać swoją pracą i to cechowało Szymborską – mówił w rozmowie z Justyną Dżbik Michał Czaja, wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zdaniem gościa audycji "Pod Lupą" to co zadecydowało o dużej popularności Wisławy Szymborskiej na całym świecie, a w efekcie o przyznaniu jej nagrody Nobla była niezwykła uniwersalność zarówno tematyki, jak i języka, którym operowała.

- Nobel dla Szymborskiej to efekt dwóch zjawisk. Po pierwsze jej wiersze były przekładalne na inne języki. Jej poezja na tym nie traciła. W większości przypadków, szczególnie w poezji osadzonej w języku, która łamie składnie, przełożenie bez utraty jakości jest praktycznie niemożliwe. Druga rzecz to, że ona była doskonała warsztatowo i wychyliła się ponad przeciętność. Były też takie głosy, że miała doskonałego tłumacza na język szwedzki – opowiadał Czaja.

Więcej na temat popkulturowego waloru poezji Szymborskiej w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Wspomnienie Wisławy Szymborskiej w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 13:20
Przez cały czwartek na antenie Czwórki mówiliśmy o zmarłej poetce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Gołota: Szymborska była ze mną na dobre i na złe

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 12:45
Polski pięściarz był jednym z największych sportowych idoli zmarłej noblistki. W specjalnej rozmowie dla Czwórki Andrzej Gołota opowiedział o swojej sympatii dla Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

37 wierszy Szymborskiej - od kołyski aż po grób

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 15:01
Teatr powszechny przypomni spektakl "...jesteś piękne – mówię życiu" oparty w całości na poezji zmarłej noblistki. O sztuce opowiedziała w Czwórce Paulina Holtz.
rozwiń zwiń