"Znicze to wrota do innego świata"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 15:30
- Motyw światła związanego ze zmarłymi przewija się w różnych mitach, legendach i baśniach. Natomiast znicz pojawia się w kulturze słowiańskiej - opowiada Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • Skąd na grobach wzięły się znicze i jakie prawa nauki wykorzystują? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/goszka/dom. publiczna

To słowo wywodzi się od prasłowiańskich miejsc kultu bóstw, gdzie palono wieczny ogień. - Czasem to właśnie ten ogień nazywano zniczem, czasem kapłana. Są też badacze, którzy uważają, że nazwa "znicz" pochodzi od miejsca, gdzie był ogień wróżebny, gdzie można było dowiedzieć się o innym świecie - wyjaśnia ekspertka.

Dziś znicze nieodłącznie kojarzą się z dniem Wszystkich Świętych. Występują w różnych wersjach, a ich producenci nie pozostają obojętni na rozwój technologiczny. W audycji sprawdzamy, jak świecą znicze z ledową lampką, które najdłużej się palą i dlaczego przed pójściem na cmentarz warto pamiętać o zapałkach sztormowych.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.11.2016

Godzina emisji: 12.23

kul/pg

Czytaj także

Piekielny eksperyment w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 13:15
Czy siarkę można urabiać jak plastelinę? Członkowie Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekonują, że tak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chemia. Co powinieneś wiedzieć o substancjach?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:15
- Właściwości substancji dzielimy na fizyczne i chemiczne - tłumaczy młody chemik, Michał Sawczyk. - Te pierwsze stwierdzamy organoleptycznie, te drugie badamy poprzez reakcje.
rozwiń zwiń