Jowisz. "Pięknie tańczy i bije blaskiem po oczach"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:00
Połowa marca to doskonały czas, żeby oglądać Jowisza. - W tych dniach planeta przebywa bardzo blisko Księżyca i bije niesamowitym blaskiem - opowiada astronom Mateusz Borkowicz.
Audio
  • O tym, co widać w marcu na niebie opowiada Mateusz Borkowicz (Stacja Nauka/Czwórka)
Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego
Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu SłonecznegoFoto: bluecrayola/Shutterstock.com

Jowisz to planeta gazowa, więc chmury, które są w jego atmosferze, bardzo dobrze odbijają światło słoneczne. - Poza tym Jowisz jest duży i dlatego jest takim jasnym punktem na niebie - dodaje ekspert.


Czytaj także
kosmonautka astronautka 1200.jpg
Kobiety w kosmosie. "Latają w piżamach, parzą kawę"

Jowisz to także planeta "tańcząca". - Porusza się po orbicie tanecznym krokiem. Czasami zawraca, czasami zrobi jakąś pętelkę - tłumaczy autor bloga "Kosmos w pigułce".

Mateusz Borkowicz wyjaśnia rónież, kiedy w tym roku przyjdzie wiosna i jaki ma to związek z precesją. Zdradza też, dlaczego osoby, które urodziły się w znaku Barana tak naprawdę są spod Ryb.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mateusz Borkowicz (astronom, blog "Kosmos w pigułce")

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 12.17

kul/jsz

Czytaj także

"Astrofaza". Czy istnieje życie w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 14:05
Piotr Kosek na swoim kanale na YouTube "Astrofaza" mówi o tajemnicach kosmosu i przekonuje, że jest wiele poszlak, które wskazują na to, że poza Ziemią istnieje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gateway to space". Poczuj się jak w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 14:32
Do Polski przyjechała największa na świecie wystawa o kosmosie "Gateway to space". - Spacerując między tymi eksponatami mogłem zrobić sobie podróż prawdziwie sentymentalną - mówił w rozmowie z Czwórką gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie.
rozwiń zwiń