Polskie Radio
Section05
lot na Księżyc

Japoński lądownik SLIM "precyzyjnie osiadł na Księżycu". Główny cel został osiągnięty, ale problemów nie brakuje

Jak ogłosiła japońska agencja kosmiczna JAXA, lądownik SLIM, który wylądował na Księżycu w ubiegłą sobotę, dokonał tego w odległości ok. 55 m od zamierzonego celu, co stanowi bardzo wysoki stopień precyzji. Ponadto agencja uważa, że wciąż jest możliwe przywrócenie zasilania lądownika, gdy zmieni się kąt padania promieni słonecznych na panele.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia księżyc lot na Księżyc

NASA zbuduje dmuchaną bazę na Księżycu. Załogowa misja coraz bliżej.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje załogową misję Artemis II. W jej ramach czworo astronautów obleci Księżyc i sprawdzi działanie statku Orion. Jak podkreślają naukowcy, misja utoruje drogę do wyczekiwanego lądowania człowieka na Księżycu. NASA ogłosiła także, że zamierza zbudować tam dmuchaną bazę. Na czym ma polegać projekt?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos NASA księżyc lot na Księżyc

LunAres. W podróż na Księżyc wybierz się do Piły

W przeciwatomowym schronie, na terenie byłego wojskowego lotniska w Pile powstał habitat LunAres., w którym odbywają się symulacje kosmicznych misji na Marsa i na Księżyc. - To jedna z najbardziej zaawansowanych placówek tego typu na świecie i dowód na to, że w naszym kraju dużo dzieje się w sektorze kosmicznym, nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka - mówi Katarzyna Ignatowicz, kontrolerka misji LunAres.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA kosmos badania lot na Księżyc astronomia Kamil Jasieński

Rekordowy lot statku kosmicznego Orion. Teraz wraca na Ziemię

NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojego lotu wokół Księżyca. Statek jest w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis. Jakie czekają go kolejne zadania?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc misja Artemis NASA Witold Lazar Trójka

Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?

Ok. 200 tys. ludzi zebrało się w okolicach Cap Canaveral, aby obserwować start Artemis 1 – bezzałogowej misji, która ma potwierdzić, że ludzie chcą powrócić na Księżyc i ruszyć jeszcze dalej, na Marsa. Niestety, z powodu problemów technicznych, start rakiety został odwołany. Następna próba zostanie podjęta 2 września.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc Jan Pachlowski Witold Lazar Katarzyna Cygler Trójka

Loty na Księżyc i Marsa coraz bliżej. Ostatnie testy programu NASA Artemis

– Chcemy tam wrócić, żeby zobaczyć, jak żyje się i pracuje w warunkach atmosferycznych, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać te badania, aby lepiej przygotować się do lotu człowieka na Marsa. Księżyc jest stosunkowo niedaleko Ziemi, Mars znajduje się dużo dalej, dlatego chcemy się wcześniej znaleźć się na Księżycu – wyjaśniał Bill Nelson szef NASA.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski lot na Księżyc NASA

Loty kosmiczne dla turystów coraz bardziej realne

Niespełna tydzień temu miał miejsce pierwszy turystyczny lot w kosmos. Wyjątkowe wydarzenie, z zapartym tchem śledziły media na całym świecie. Tak zwany rakietoplan wzbił się w powietrze z terytorium Stanów Zjednoczonych i uniósł na wysokość dziewięćdziesięciu kilometrów. W najbliższych dniach czeka nas drugi start, tym razem obsługiwany przez konkurencyjną firmę. Czy mamy do czynienia z narodzinami nowej branży turystycznej? Jak będzie wyglądać?   
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc USA Jan Pachlowski Piotr Firan