"Elektorowa krio mikroskopia transmisyjna" - za co przyznano tegorocznego Nobla z chemii?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:02
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej nagrody Szwedzkiej Akademii Królewskiej w dziedzinie chemii.
Audio
  • Nobel w dziedzinie chemii wręczony (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/agsandrew

Tegoroczni nobliści otrzymali wyróżnienie za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej. Co to osiągnięcie zmieni w dziedzinie chemii? 

Maciej Oswald Tegoroczna nagroda w dziedzinie chemii dotyka także biologii. Dotyczy obrazowania cząsteczek życia - dużych cząsteczek organicznych, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie organizmów

- Przez wiele lat naukowcy trudzili się, by zajrzeć wgłąb struktur odpowiedzialnych za funkcjonowanie organizmów. Ciekawiło ich jak wyglądają, w jaki sposób funkcjonują i z czego się składają - mówił Maciej Oswald.

Dotychczasową metodą pozwalającą na tego typu podglądanie natury była tzw. "rentgenografia strukturalna", zaś podstawowym wymogiem, żeby zastosować tę metodę, wykonać zdjęcie rentgenowskie takiej cząsteczki było jej wykrystalizowanie. Problemem naukowców było stworzenie jednolitego kryształu z tak złożonych struktur. 

Tegoroczna nagroda Nobla docenia odkrycie, które pozwala obejrzeć te cząsteczki w ich naturalnym środowisku. Tą metodą jest tzw. "elektorowa krio mikroskopia transmisyjna". Na czym ona polega? W jaki sposób odkrycie zrewolucjonizuje środowisko naukowe? Tego dowiecie się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 12.06

ac/kh

Czytaj także

Nagroda Nobla w medycynie i fizjologii za... zegar biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:50
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Yong zostali uhonorowani za wyjaśnienie mechanizmu molekularnego kontroli rytmu dobowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarejestrowanie fal grawitacyjnych uhonorowane nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:20
Królewska Szwedzka Akademia Nauk w dziedzinie fizyki przyznała w tym roku połowiczną nagrodę. Jedna jej część trafiła do Rainera Weissa, druga do Kipa Thorne'a i Barrego Barisha.
rozwiń zwiń