X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Elektorowa krio mikroskopia transmisyjna" - za co przyznano tegorocznego Nobla z chemii?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:02
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej nagrody Szwedzkiej Akademii Królewskiej w dziedzinie chemii.
Audio
  • Nobel w dziedzinie chemii wręczony (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/agsandrew

Tegoroczni nobliści otrzymali wyróżnienie za prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej. Co to osiągnięcie zmieni w dziedzinie chemii? 

Maciej Oswald Tegoroczna nagroda w dziedzinie chemii dotyka także biologii. Dotyczy obrazowania cząsteczek życia - dużych cząsteczek organicznych, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie organizmów

- Przez wiele lat naukowcy trudzili się, by zajrzeć wgłąb struktur odpowiedzialnych za funkcjonowanie organizmów. Ciekawiło ich jak wyglądają, w jaki sposób funkcjonują i z czego się składają - mówił Maciej Oswald.

Dotychczasową metodą pozwalającą na tego typu podglądanie natury była tzw. "rentgenografia strukturalna", zaś podstawowym wymogiem, żeby zastosować tę metodę, wykonać zdjęcie rentgenowskie takiej cząsteczki było jej wykrystalizowanie. Problemem naukowców było stworzenie jednolitego kryształu z tak złożonych struktur. 

Tegoroczna nagroda Nobla docenia odkrycie, które pozwala obejrzeć te cząsteczki w ich naturalnym środowisku. Tą metodą jest tzw. "elektorowa krio mikroskopia transmisyjna". Na czym ona polega? W jaki sposób odkrycie zrewolucjonizuje środowisko naukowe? Tego dowiecie się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 4.10.2017

Godzina emisji: 12.06

ac/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Nobla w medycynie i fizjologii za... zegar biologiczny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 13:50
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Yong zostali uhonorowani za wyjaśnienie mechanizmu molekularnego kontroli rytmu dobowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarejestrowanie fal grawitacyjnych uhonorowane nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:20
Królewska Szwedzka Akademia Nauk w dziedzinie fizyki przyznała w tym roku połowiczną nagrodę. Jedna jej część trafiła do Rainera Weissa, druga do Kipa Thorne'a i Barrego Barisha.
rozwiń zwiń