Zarejestrowanie fal grawitacyjnych uhonorowane nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:20
Królewska Szwedzka Akademia Nauk w dziedzinie fizyki przyznała w tym roku połowiczną nagrodę. Jedna jej część trafiła do Rainera Weissa, druga do Kipa Thorne'a i Barrego Barisha.
Audio
  • Zespół Ligo zwycięzcą tegorocznego Nobla w dziedzinie fizyki (Stacja Nauka/Czwórka)
Fale grawitacyjne, zdjęcie ilustracyjne
Fale grawitacyjne, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Juergen Hofrath

Nobel w dziedzinie fizyki został przyznany za przełomowe badania nad falami grawitacyjnymi. Prof. Andrzej Królak z PAN w rozmowie z Maciejem Oswaldem wyjaśniał jakie osiągnięcia zostały w tym roku docenione przez Szwedzką Akademię Nauk - Nagrodzona została pierwsza detekcja fal grawitacyjnych. Dzięki osiągnięciom naukowców z zespołu Ligo po raz pierwszy udało się potwierdzić ogólną teorię względności Einsteina - mówił ekspert.

Odkrycie otwiera nowy rozdział w nauce: astronomię fal grawitacyjnych. 

Andrzej Królak Dzięki odkryciu możemy już badać tak egzotyczne obiekty, jak czarne dziury. Co zostało zaobserwowane, to właśnie fala grawitacyjna ze znajdującego się układu dwóch czarnych dziur

We wrześniu 2015 r. zostały zarejestrowane pierwsze na Ziemi fale grawitacyjne. Zjawisko jest odpowiednikiem ziemskich fal sejsmicznych. Do momentu przełomowego odkrycia zespołu Ligo drgania czasoprzestrzeni oraz badanie czarnej dziury nie było możliwe do zarejestrowania.

Naukowcy oprócz wyróżnienia otrzymają nagrodę pieniężną o wartości 9 mln koron. Niebawem poznamy także laureatów z dziedziny chemii, literatury, ekonomii oraz pokojowej nagrody Nobla. O zwycięzcach i ich wkładzie w naukę, społeczeństwo i kulturę będziemy informowali na antenie Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Maciej Oswald, Ania Borkowska

Data emisji: 3.10.2017

Godzina emisji: 12.06

ac/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 12:12
Trzej naukowcy - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young - zostali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych - ogłosil w poniedziałek Komitet Noblowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania nad zegarem biologicznym uhonorowane Noblem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:35
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów - Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga - uhonorowano za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy.
rozwiń zwiń