Minisonda licealistów z Torunia podbije kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:25
CoperniCAN Team to grupa sześciu uczniów Liceum Akademickiego w Toruniu. Za cel postawili sobie zbudowanie sondy wielkości puszki coli, która będzie zdolna do eksploatacji atmosfery i znajdowania życia na obcych planetach.
Audio
  • Sonda licealistów z Torunia odkryje życie w kosmosie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

Mamy nadzieję, że w przyszłości, dzięki takim inicjatywom jak nasza, Polska na międzynarodowej arenie naukowej będzie wybijała się jeszcze bardziej niż teraz. I że młodzi ludzie nareszcie będą mogli w pełni rozwinąć skrzydła i pokazać, jaka jest potęga rodzimej nauki Krzysztof Dziardziel

- Puszka zrobiona jest przez nas w całości, poczynając od software’u, a na obudowie i antenach kończąc - opowiadał przedstawiciel CoperniCAN Team, Krzysztof Dziardziel. - Puszka badać ma m.in. zawartość gazów w powietrzu, np. ozonu czy metanu, zawartość aldehydów, temperaturę, wilgotność czy swoje położenie w przestrzeni. Sami modyfikujemy kamery w taki sposób, by wrażliwe były na światło podczerwone - tłumaczył.

Jak przekonywał, próba umieszczenia tak niewielkiej kamery w maleńkiej sondzie, jest pionierska. - Aby zmniejszyć zakłócenia specjalne sensory umieściliśmy w tunelu, przebiegającym przez całą długość puszki - mówił ekspert. Jakie jeszcze technologiczne nowinki młodzi naukowcy umieszczą w swoim wynalazku? I do jakich badań może ona być wykorzystywana? Czy naukowcy z Torunia mają nadzieję, dzięki swojemu wynalazkowi, odnaleźć formy życia w kosmosie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 12.16

kd/pj