Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
Audio
  • Mateusz Borkowicz o egzoplanetach, czarnych dziurach i innych tajemnicach kosmosu (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

kosmos badanie życia mars FREE 1200_660.jpg
Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

- To, co było kiedyś domeną producentów filmów science-fiction, dziś staje się prawdą - mówił Borkowicz. W programie opowiadał o zjawisku "podwójnego wschodu słońca", tłumaczył, czy oznacza ono także "podwójny zachód" Słońca i mówił, czym są egzoplanety. 

W programie mówiliśmy też o dronie - helikopterze, wysyłanym w 2020 roku przez NASA z misją na Marsa. - Musi to być autonomiczny robot, bo na razie nie ma możliwości, by sterować nim w czasie rzeczywistym z Ziemi - tłumaczył ekspert. Jak będzie wyglądał "Marskopter" i co wspólnego będzie miał z helikopterem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W audycji badaliśmy także czarne dziury i sprawdzaliśmy, dlaczego są to już "oswojone" obiekty. Czy rzeczywiście Ziemi nie zagrażają czarne dziury?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 12.21

kd/ac

Czytaj także

"Astrofaza". Czy istnieje życie w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 14:05
Piotr Kosek na swoim kanale na YouTube "Astrofaza" mówi o tajemnicach kosmosu i przekonuje, że jest wiele poszlak, które wskazują na to, że poza Ziemią istnieje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minisonda licealistów z Torunia podbije kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 13:25
CoperniCAN Team to grupa sześciu uczniów Liceum Akademickiego w Toruniu. Za cel postawili sobie zbudowanie sondy wielkości puszki coli, która będzie zdolna do eksploatacji atmosfery i znajdowania życia na obcych planetach.
rozwiń zwiń