Jak powstaje portret pamięciowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 21:06
Zaczyna się od pytań dotyczących tego, co w ogóle się wydarzyło i w jakiej okolicy, dopiero później są pytania o wygląd sprawcy.
Audio
Portret pamięciowy domniemanych sprawców
Portret pamięciowy domniemanych sprawcówFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN SECURITY SERVICE

Przygotowywany jest, by ująć sprawców różnego rodzaju przestępstw. Nie zawsze jest dokładny. Czasami świadek ma tylko kilka minut, by zapamiętać szczegóły zdarzenia, a ich przypomnienie jest możliwe. Kiedyś wszystko zależało od zdolności manualnych osoby wykonującej portret. Dziś zamiast rysownika wizerunek sprawcy odtwarza komputer. Jak tworzy spójny i zgodny z rysopisem portret pamięciowy?

Stworzenie wiarygodnego portretu pamięciowego opiera się przede wszystkim na dobrym kontakcie ze świadkiem. Należy stworzyć mu takie warunki, by przypomniał sobie jak najwięcej szczegółów. - Chodzi o to, by osoba tworząca portret pamięciowy mogła wyrobić sobie pewien ogląd sytuacji i zebrać podstawową ilość danych. Zbiera się ich jak najwięcej - wyjaśniał Krzysztof Liedel Collegium Civitas.

- Dziś portrety pamięciowe tworzy się za pomocą tzw. metody albumowej. Komputer posiada określone elementy twarzy, które na podstawie opisu świadka tworzy się w portret najbardziej zbliżony do wizerunku sprawcy - tłumaczył. 

Na jakich elementach skupia się portrecista? Jakie techniki psychologiczne stosują? Czy dzięki komputerom wizerunki sprawców są bardziej doskonałe? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 12.05

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak