X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak powstaje portret pamięciowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 21:06
Zaczyna się od pytań dotyczących tego, co w ogóle się wydarzyło i w jakiej okolicy, dopiero później są pytania o wygląd sprawcy.
Audio
Portret pamięciowy domniemanych sprawców
Portret pamięciowy domniemanych sprawcówFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN SECURITY SERVICE

Przygotowywany jest, by ująć sprawców różnego rodzaju przestępstw. Nie zawsze jest dokładny. Czasami świadek ma tylko kilka minut, by zapamiętać szczegóły zdarzenia, a ich przypomnienie jest możliwe. Kiedyś wszystko zależało od zdolności manualnych osoby wykonującej portret. Dziś zamiast rysownika wizerunek sprawcy odtwarza komputer. Jak tworzy spójny i zgodny z rysopisem portret pamięciowy?

Stworzenie wiarygodnego portretu pamięciowego opiera się przede wszystkim na dobrym kontakcie ze świadkiem. Należy stworzyć mu takie warunki, by przypomniał sobie jak najwięcej szczegółów. - Chodzi o to, by osoba tworząca portret pamięciowy mogła wyrobić sobie pewien ogląd sytuacji i zebrać podstawową ilość danych. Zbiera się ich jak najwięcej - wyjaśniał Krzysztof Liedel Collegium Civitas.

- Dziś portrety pamięciowe tworzy się za pomocą tzw. metody albumowej. Komputer posiada określone elementy twarzy, które na podstawie opisu świadka tworzy się w portret najbardziej zbliżony do wizerunku sprawcy - tłumaczył. 

Na jakich elementach skupia się portrecista? Jakie techniki psychologiczne stosują? Czy dzięki komputerom wizerunki sprawców są bardziej doskonałe? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 12.05

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak