Czy można być zbyt higienicznym i jak to się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 20:44
Mówi się, że porządek w domu, to porządek w głowie. Jedni są z nim na bakier, inni lubią, gdy ich mieszkania lśnią czystością. Jednak, jak udowadniają naukowcy przesadne dbanie o czystość może być dla nas szkodliwe. 
Audio
  • Gdy higiena staje się obsesją. "Nie wszystkie bakterie są złe" (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hxdbzxy

Nadmierne unikanie kontaktu z przedmiotami, które wydają nam się niehigieniczne, nieustanne czyszczenie szklanek, sztućców, klawiatury... a nawet wzbranianie się przed podaniem ręki drugiej osobie - takie zachowania mogą być objawem natręctw. 

via GIPHY

Tymczasem, jak przekonują eksperci, bakterie, które otaczają nas na co dzień podwalają nam normalnie funkcjonować. - Tak naprawdę około jednego procenta wszystkich bakterii może być chorobotwórcza. Cała reszta jest nam niezbędna do życia - zwracała uwagę Anna Hadała-Żołnik, autorka książki "Poznaj swoje bakterie".

Dzięki nim trawimy, tzw. dobre bakterie są też odpowiedzialne za stan naszego zdrowia psychicznego. Bez nich nie istniałby nasz układ odpornościowy. - Na skórze posiadamy filtr bakteryjny. Ta bogata flora zapobiega przedostawaniu się patogenów - mówiła.

Już teraz naukowcy pracują nad metodą, która pozwoli na wprowadzeniu do naszego organizmu dobrych bakterii. Chodzi o kosmetyki i produkty z probiotykami. Kiedy zatem powinniśmy bać się bakterii?

via GIPHY


- Jeśli skóra na naszych dłoniach nie jest uszkodzona to nie mamy powodów do obaw. Musimy być szczególnie ostrożni w kontakcie z substancjami, co do których mamy podejrzenie, że mogą być zakażone. W normalnych warunkach nic nam nie grozi - mówił lekarz Włodzimierz Jakub Siemianowski. A o codzienną higienę najlepiej zadbać dokładnie myjąc ręce. Instrukcję, w jaki sposób robić to poprawnie znajdziecie poniżej:

Instrukcja mycia rąk Instrukcja mycia rąk

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 2.03.2020

Godzina emisji: 12.33

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak