Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
Audio
  • Po co nam są zęby mądrości? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/nenetus

Zobacz
zęby szczoteczka mycie 1200.jpg
Jak skutecznie dbać o zęby?

Ząb mądrości, tzw. ósemka, to trzeci ząb trzonowy. Wyrzyna się najczęściej pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, choć u niektórych osób, ten ząb może pojawić się dopiero po 40. lub 50. roku życia. Ósemka różni się od innych zębów przede wszystkim tym, że jej anatomia nie jest do końca sklasyfikowana - to uzębienie szczątkowe, które pozostało po naszych przodkach. - Jest taka teoria, która mówi, że procesie ewolucji mamy coraz mniejsze szczęki i brakuje nam miejsca na kolejne trzonowce. Dlatego one rosną w dziwny sposób, czasami nie wyżynają się prawidłowo i często dokuczają im stany zapalne - tłumaczy rozmówczyni Maćka Wójcika.

Czytaj także
lekarz dentysta stomatolog pacjent 1200.jpg
Wizyta u dentysty gwarantuje zdrowe zęby

Istnieje także opinia, ułożenie ósemki w jamie ustnej nie sprzyja odpowiedniej higienie tego zęba. - Szczoteczka, zwłaszcza manualna, jest tak duża, że nie jest w stanie dotrzeć do zakamarków i dostatecznie oczyścić dziąsło przy trzonowcu - wyjaśnia dentystka.  

Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska odnosi się także do znanego od lat pytania: usuwać czy nie usuwać. - Takiej oceny indywidualnie dokonuje lekarz dentysta na podstawie zdjęcia pantomograficznego - mówi. - Sam zabieg ekstrakcji też przebiega według indywidualnych potrzeb pacjenta. I odbywa się w znieczuleniu, więc dla niektórych może być nawet formą relaksu - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 12.40

kul