Alergicy, nadchodzi czas długiego kichania

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:50
Tak przynajmniej twierdzą eksperci z Departamentu Rolnictwa USA wydłuża się czas pylenia roślin na całym świecie. Według ich obliczeń każdego roku na pyłki musimy skarżyć się średnio o jeden dzień dłużej.
Audio
  • Jak zmiany klimatu wpływają na życie alergików? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

Im cieplej, tym gorzej

To wszystko przez globalne ocieplenie - w rosnącej temperaturze rośliny mogą rosnąć nie tylko dłużej, ale i intensywniej. - Na świecie temperatura średnio podniosła się o jeden stopień. W Polsce niestety nieco więcej, a to ma bezpośredni wpływ na rośliny - tłumaczy Anna Sierpińska z portalu Naukaoklimacie.pl. - Jeżeli sezon wegetacyjny zaczyna się wcześniej, to gatunki, które kwitną na wiosnę, zaczną kwitnąć wcześniej.

Alergeny - jest ich coraz więcej

Tylko w ciągu ostatnich 40 lat w Polsce okres wegetacyjny wydłużył się o około 10 dni. Dla alergików nawet te półtora tygodnia może stanowić duży problem. - Dodatkowym zagrożeniem jest też to, że wyższe temperatury mogą przyciągnąć do naszego rejonu nowe gatunki pylących roślin. Dlatego należy liczyć się z tym, że liczba alergenów zacznie się powiększać - przekonuje rozmówczyni Maćka Wójcika.

"Miastowi" z katarem siennym

Naukowcy mówią też o tym, że większa zawartość dwutlenku węgla w atmosferze sprawia, że każdy z poszczególnych okazów roślin produkuje jeszcze więcej pyłków. Ponadto zanieczyszczone powietrze bezpośrednio atakuje nas, przez co słabiej bronimy się przed alergenami. - Dotyczy to głównie osób, które żyją w miastach. Ich drogi oddechowe są podrażnione i nie potrafią skutecznie się bronić - wyjaśnia  Anna Sierpińska. - Dlatego musimy liczyć się z tym, że alergików będzie u nas przybywać - podsumowuje.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 12.45

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak