Polskie Radio
Section05

Michał Wójcik

Sprawa Romanowskiego. Wójcik grzmi: międzynarodowy skandal

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego mogło być przestępstwem z art. 231 Kodeksu karnego - zauważa w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wójcik, polityk Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości. - Według mojej wiedzy, z Rady Europy padła informacja, że Marcin Romanowski nie powinien zostać zatrzymany, bo chroni go immunitet międzynarodowy - oświadczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Marcin Romanowski polityka Sylwia Białek

Antykomunistyczne podziemie. Jaki wybór miały osoby, które walczyły o wolną Polskę?

Historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. - Naszą rolą nie jest budowanie pomników, ani oskarżanie lub występowanie w roli obrońców przeszłości czy postaci z przeszłości. Naszą rolą jest opowiedzieć możliwie rzetelnie historię - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk. Przed jakim wyborem stawały osoby, które działały w podziemiu?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żołnierze Wyklęci antykomunistyczne podziemie Rafał Wnuk Muzeum II Wojny Światowej

"Rywka": historia komunistycznej bojowniczki w nowej książce Michała Wójcika

Najnowsza książka Michała Wójcika to opowieść oparta na faktach - o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki. Tytułowa bohaterka jest postacią historyczną, wokół której narosło wiele legend. O swojej książce Michał Wójcik opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki II wojna światowa

35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989. "To niezrozumiałe, że to nie jest święto narodowe"

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w audycji "Historia bliska" mówiliśmy o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. - Niezależnie od tego, co kto sobie myśli, obiektywnie jest to największe zdarzenie w dziejach naszego narodu od dwustu lat - powiedział w radiowej Jedynce historyk prof. Marek Węcowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL demokracja komunizm Solidarność

POLSKIE RADIO 24 "Szczególny przypadek" Tomasza S. Wójcik o karierze byłego sędziego

- Jako polityk nie mogę sprawdzać sędziego, wobec tego mój podpis był czysto automatyczny, to nie była żadna merytoryczna decyzja - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Suwerennej Polski i był wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, tłumacząc udzielenie Tomaszowi S. zgody na dostęp do informacji niejawnych. - Takich pism, kierowanych do mnie, były tysiące - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski

Pochody pierwszomajowe w historii PRL-u. Jakie były rytuały tej epoki?

W epoce PRL-u wypracowano stałe scenariusze dla nowo ustanowionych świąt. W dniu Święta Pracy najważniejszym elementem były pochody. O pierwszomajowych pochodach i innych rytuałach w PRL-u mówili prof. Antoni Dudek oraz prof. Zdzisław Zblewski - autorzy książki "Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu".
Zobacz więcej na temat:  PRL Antoni Dudek Zdzisław Zblewski święto pracy komunizm społeczeństwo propaganda PZPR

PR24 Afera Funduszu Sprawiedliwości. "To nie mieści się w głowie"

- Zrozumiałbym to, gdyby złapano kogoś na gorącym uczynku. Ale o sprawie mówi się od wielu tygodni, więc obawa o matactwo nie powinna mieć miejsca. Jak informował były minister Zbigniew Ziobro wszystkie dokumenty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości dostępne są w resorcie sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski.  
Zobacz więcej na temat:  prokuratura Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA polityka