Polskie Radio
Section05
Michał Wójcik

Wystawa Róży Thun o zaporze na białoruskiej granicy. Minister Wójcik: wpisuje się w narrację Mińska

W budynku Parlamentu Europejskiego została otwarta wystawa sugerująca jakoby mur zbudowany przez Polskę na granicy z Białorusią miał mieć negatywny wpływ na środowisko. Za tą ekspozycją stoi europoseł Polski 2050 Róża Thun. Przedstawiciele rządu podkreślają, że wpisała się ona w ten sposób w narrację płynącą prosto z Mińska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europarlament Róża Thun Michał Wójcik straż graniczna Białoruś

Minister Wójcik: na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o przepisach ws. wydawania dzieci za granicę

Minister w KPRM Michał Wójcik zapowiedział w telewizji wpolsce.pl, że we wtorek, w czasie posiedzenia rządu, odbędzie się dyskusja na temat zmian w procedurze cywilnej. Dodał, że będzie ona związana ze stanowiskiem unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który chce zmian w polskim prawie, jako że nie podoba mu się system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydawaniem ich z Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik dzieci Zbigniew Ziobro Komisja Europejska prawo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska społeczeństwo

Obiekt wojskowy pod Bydgoszczą. Sellin: opozycja nie powinna wykorzystywać tej sprawy do ataków politycznych

– W sytuacji, kiedy za wschodnią granicą trwa okrutna wojna, opozycja nie powinna wykorzystywać takich wydarzeń do ataków politycznych – apelował w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS), odnosząc się do szczątków obiektu wojskowego odnalezionych pod Bydgoszczą. O sprawie mówili również: Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Michał Wójcik (Suwerenna Polska), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska) oraz Marek Rutka (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz bezpieczeństwo Rosja wojsko Jarosław Sellin Bydgoszcz Michał Wójcik Paweł Kowal Marek Sawicki wojna na Ukrainie

Minister Wójcik o przeciwdziałaniu przemocy: Przez lata nic nie zrobiono w tym temacie. My to zrobiliśmy

- Od 2020 roku, kiedy weszła w życie ustawa antyprzemocowa, zostało wydanych 9 tys. nakazów opuszczenia lokalu przez przemocowca i tylko w 3 przypadkach złożono zażalenie. To nie jest tak, że sprawy tego typu są poza zainteresowaniem państwa - mówił minister Michał Wójcik w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Michał Wójcik przemoc Solidarna Polska Dariusz Wieczorkowski opieka nad dzieckiem dzieci Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo

TSUE odpowiedział na pytanie polskiego sądu. Wójcik: to atak na polskie dzieci

Czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpisuje się w "całą serię różnych ataków wymierzonych między innymi w polskie ustawodastwo" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej minister, członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Chodzi o odpowiedź europejskiej izby na pytanie polskiego sądu w sprawie powrotu dzieci za granicę po wyroku sądu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Trybunał Sprawiedliwości UE Michał Wójcik Polska w Unii Europejskiej

KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Wójcik: obiecuję, że nadal będę bronić dzieci

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za nadmierne wydłużanie procedur w ponadgranicznych sporach o dzieci. Minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik krytykuje tę decyzję. "KE wyciągnęła łapy po polskie dzieci. Grozi nam postępowanie przed TSUE i kary. Tak wygląda Unia w pigułce. Obiecuję, że nadal będę bronić dzieci" - napisał na Twitterze Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Michał Wójcik Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Kiedy dostaniemy fundusze z KPO? Wójcik: KE nie chodzi o praworządność, ale o politykę

- Po stronie polskiej nie było żadnych błędów, z formalnoprawnego punktu widzenia już ponad rok temu KPO powinien być przyjęty przez Komisję Europejską, pieniądze powinny być wysłane - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka reforma sądownictwa Rafał Dudkiewicz Michał Wójcik

Polskie dzieci za granicą w rodzinie zastępczej. Ministerstwo Sprawiedliwości wywalczyło ważną zmianę

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że kraje unijne będą zobowiązane do poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, które trafiło do rodziny zastępczej. Jak wyjaśnił minister w KPRM Michał Wójcik teraz dzieci kierowanie pod opiekę zastępczą, mają trafiać do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, a najlepiej do krewnych z kraju swojego pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rodzina zastępcza dziecko Ministerstwo Sprawiedliwości Michał Wójcik

"Wygraliśmy osiem razy". Michał Wójcik zapewnia o dystansie do sondaży

- My nie pracujemy dla sondaży, na co dzień spotykamy się z Polakami i realizujemy nasz program wyborczy. Jako szef struktur Solidarnej Polski jestem bardzo zadowolony z tego, jak one się rozwijają w ostatnim czasie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 minister Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sondaże sondaż społeczeństwo Solidarna Polska Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Michał Wójcik Eliza Olczyk

Rząd chce zaostrzenia przepisów ws. obrazy uczuć religijnych. Wójcik podał szczegóły

Solidarna Polska szykuje zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego dotyczących obrazy uczuć religijnych. Zakłócającym msze św. nie trzeba będzie już udowadniać, że czynią to złośliwie. - Zostaną wprowadzone kryteria obiektywne, a nie subiektywne. Mniej będzie się liczyła opinia biegłych - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" minister w KPRM Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki kodeks karny polityka Solidarna Polska Ministerstwo Sprawiedliwości prawo sądownictwo Michał Wójcik

Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE

- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska 2050 Komisja Europejska reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy Dorota Kania Michał Wójcik

Senackie poprawki ws. SN. Wójcik: nie godzimy się na demolowanie wymiaru sprawiedliwości

- Nie możemy zgodzić się na zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, na podważanie statusu sędziów, na wyższość prawa wspólnotowego nad polską konstytucją; nigdy na to się nie zgodzimy - oświadczył w imieniu Solidarnej Polski minister w KPRM Michał Wójcik, odnosząc się do senackich poprawek do ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Michał Wójcik Solidarna Polska Senat

Sędzia Juszczyszyn przywrócony do orzekania. Wójcik mówi o "destrukcji wymiaru sprawiedliwości"

Wiceprezes Solidarnej Polski i minister w KPRM Michał Wójcik odniósł się do uchylenia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego zawieszenia w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna. - To destrukcyjne i złe dla państwa, gdy jeden sędzia podważa status innego sędziego - skomentował. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Paweł Juszczyszyn

Prezydencki projekt o Sądzie Najwyższym. Wójcik: chcemy jak najszybciej przegłosować tę ustawę

- Opozycja nie jest zadowolona z tego, że obóz rządzący bardzo dobrze współpracuje. Nie będzie wcześniejszych wyborów - podkreślił Michał Wójcik. Wiceprezes Solidarnej Polski przyznał, że Zjednoczona Prawica chce jak najszybciej przegłosować nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo Michał Wójcik zjednoczona prawica Solidarna Polska