Uważaj na pioruny. Porażenie możesz przeżyć, ale nie unikniesz PTSD

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 15:30
Jedna osoba na dziesięć ginie od porażenia. A co się dzieje z tymi, którzy uderzenie pioruna przeżyją? 
Audio
  • Jak groźne są dla nas pioruny? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Albina Glisic

Posłuchaj
alergia uczulenie pyłki katar 1200.jpg
Alergicy, nadchodzi czas długiego kichania

- Statystyki pokazują, że na terenie naszego kraju rocznie rażonych piorunem jest poniżej dwóch osób, a większość z tych, którzy doświadczyli tego - przeżywa - mówi ratownik medyczny Błażej Nowakowski. 

Człowiek, który został porażony przez piorun w pierwszej kolejności traci przytomność, ale może też zostać odrzucony na kilka metrów. - W momencie uderzenia piorun nagrzewa powietrze do bardzo wysokiej temperatury, co powdoju powstanie fali uderzeniowej, dokładnie takiej jak podczas wybuchu bomby albo granatu - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Taka fala może odrzucić poszkodowanego na odległość nawet sześciu metrów.


Czytaj także
shutterstock zachwyt kobieta 1200.jpg
Czy naprawdę można zaniemówić z wrażenia?

Skutki uderzenia pioruna zależą od tego, w którą część ciała trafi i którą drogą przez nie przejdzie. - Jeżeli wyładowanie atmosferyczne przepłynie z prawej ręki do lewej to przejdzie przez serce, które prawdopodobnie przestanie bić - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. - Jeśli przepłynie wzdłuż kręgosłupa, w okolicach rdzenia kręgowego, to wtedy wszystko może ulec porażeniu - dodaje.

Ale możliwe jest też to, że takie uderzenie nie spowoduje w organizmie człowieka większych uszkodzeń. - Ludzka skóra jest przystosowana do walki z większośćią naturalnych zagrożeń i stawia opór uderzeniu pioruna. Dlatego takk wysoka jest przeżywalność - wyjaśnia Błażej Nowakowski. - Nie zmienia to jednak faktu, że porażenie piorunem może trwale odbić się na naszej psychice i spowodować zespół stresu pourazowego (PTSD), z którym mierzą się m.in. powracający z misji wojennych żołnierze - dodaje. 

Porażenie piorunem najczęściej zdarza się w górach i na wodzie. W mieście jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 12.45

kul