Historia tenisa: od drewnianej piłki do Wielkiego Szlema

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 16:30
Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów. Uprawiają go miliony ludzi na każdym kontynencie. Ale do dziś nie udało się ustalić, skąd pochodzi i kiedy powstał.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Everett Collection/Shutterstock.com

Zobacz
AOv_1200x660.jpg
Australian Open 2021 - serwis specjalny

Tenis już w "Odysei"

Niektórzy historycy twierdzą, że jego początki sięgają czasów antycznych. W Rzymie uprawiano "trigon" - zawodnicy ciężkimi pałkami odbijali piłki wypełnione ziarnami fig, zaś Homer w "Odysei" opisywał królewnę Nauzykaę, która "odbijała piłkę". - We Francji już w VII wieku była gra, która polegała na odbijaniu piłki dłonią i nazywała się "jeu de paume" (gra dłonią) - opowiada Dariusz Łukaszewski wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. sportowych. - W Anglii tenisa spopularyzowali królowie Henryk VII oraz Henryk VIII, którzy byli zapalonymi graczami i rozkazali budować korty w całym kraju.

Posłuchaj
05:01 CZWORKA Stacja Nauka - historia tenisa 04.02.2021.mp3 Krótka historia tenisa (Stacja Nauka/Czwórka)

Legenda głosi, że to właśnie Henryk VIII "wymyślił" serwis, czyli uderzenie rozpoczynające wymianę - ponieważ król był zbyt gruby, by móc podrzucić piłkę do góry, robili to za niego służący (ang. servants). 

Zobacz
bezikus shutterstock tenis 1200.jpg
Graj w tenisa, szybciej odbijesz piłeczkę w życiu

Od łopatki do rakiety lekkiej jak piórko

Pierwsze rakiety pojawiły się dopiero w XVI wieku. - Najpierw były to łopatki pokryte pergaminem, ale szybko zostały one wyparte przez rakiety drewniane, które były w użyciu jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Teraz rakiety tenisowe wykonuje się z m.in. z grafitu, a niektóre z nich ważą nawet i 198 gramów. Dawne, drewniane rakiety pękały, odkształcały się, kurczyły z wiekiem, a nowoczesne, nawet po 10 latach, nie tracą swoich właściwości.

Sprawdź także:

Zobacz
Tenis 1200 f.jpg
Graj w tenisa. Spalisz kalorie i poprawisz refleks
Z trawy na kort

Współczesna wersja tenisa wywodzi się z Anglii i powstała pod koniec XIX wieku. I choć za jej ojców uważa się Harry'ego Gema i Augurio Parerę, to tak naprawdę największą rolę w początkach tej dyscypliny odegrał major Walter Clopton Wingfield. - To on opatentował grę lawn tennis, czyli tenis na trawie, a część zasad, które wtedy wprowadził, przetrwały kolejne 150 lat - mówi Dariusz Łukaszewski.

Dziś w każdy pierwszy poniedziałek marca obchodzony jest Światowy Dzień Tenisa. To ustanowione przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) święto ma na celu promocję i zwiększenie zainteresowania tenisem wśród dzieci. Data upamiętnia powstanie tegoż związku.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 12.45

kul