Kiedy i dlaczego lód jest śliski?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:41
Fizycy z Uniwersytetu w Amsterdamie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Uznali, że "śliskość lodu jest spowodowana przez wysoce ruchome cząsteczki wody na jego powierzchni".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Pavel Ilyukhin

elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg
Jak działa elektrownia atomowa?

- Woda jest szczególna, bo jest w niewielkiej podklasie substancji, które podczas zamarzania, czyli przechodzenia z fazy ciekłej do fazy stałej, zwiększają swoją objętość. Na ogół jest odwrotnie - mówił Grzegorz Łach z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Konsekwencją tego jest fakt, że jeśli ściśniemy lód - na przykład łyżwami - może on przejść w fazę ciekłą - mówił, ale jak podkreślał, to nie wszystkie mechanizmy, które rządzą tymi zjawiskami. - Jeśli poruszamy się po powierzchni lodu, występuje tarcie. Ono generuje ciepło i to powoduje, że cienka warstwa na powierzchni lodu się topi i jest on bardziej śliski - tłumaczył ekspert.

Posłuchaj
04:42 Nauka Czwórka 2.03.2021 sliskość lodu.mp3 Dlaczego lód jest śliski i jak bardzo? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Lublin panorama shutter 1200 Michal Ludwiczak.jpg
Gdzie podział się Czwartek? W Lublinie

"Śliskość" lodu wynika także z tego, że na jego powierzchni znajdują się ruchome, niewielkie drobinki wody. - To warstwa grubości pojedynczych cząsteczek, która zachowuje się jak ciecz, jest płynna. Im niższa jest temperatura, tym ta warstwa jest cieńsza i mniej płynna - tłumaczył Grzegorz Łach.

Sprawdź także:

Jak się okazuje, lód jest najbardziej śliski w temperaturach "trochę poniżej zera". - Wykonujący doświadczenia zeszli do poziomu poniżej -100 stopni Celsjusza i okazało się, że w takich warunkach współczynnik tarcia rośnie do poziomów na przykład drewnianej deski. Tam śliskość lodu się kończy - mówił fizyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 12.42

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA