Nietypowe rekiny: dywanowy, kieszeniowy, a może raszpla?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
Raszpla, która przypomina płaszczkę, a może "pocket shark", który na głowie ma kieszenie? Są też rekiny, które świecą w ciemnościach, albo powiększają się po wypiciu wody. Na liście najdziwniejszych rekinów świata są i takie, które żyją w... Bałtyku. 
Rekin raszpla, portret
Rekin raszpla, portretFoto: LuisMiguelEstevez/Shutterstock.com

shutterstock foka 1200.jpg
Foki są jak psy i niedźwiedzie. "Podobne też do człowieka"

Rekiny kojarzą się wielu z nas z niebezpiecznymi drapieżnikami z popularnych filmów "Szczęki". Jednak niektóre z tych zwierząt wyglądem znacznie odbiegają naszych wyobrażeń. - Raszpla to jeden z nielicznych gatunków rekinów, które możemy spotkać w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Ryba ta swoim wyglądem bardziej przypomina płaszczkę, niż "tradycyjnego" rekina - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Kolejny wyjątkowy gatunek to wobbegong, czyli tzw. rekin dywanowy. Na głowie ma dziwne przydatki, upodabniające go do rośliny. To idealny sposób na kamuflarz.

Posłuchaj
04:48 _PR4_AAC 2021_05_27-12-49-19.mp3 Najdziwniejsze rekiny na świecie (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Istnieją także rekiny kieszeniowe, czyli "pocket sharks". - Na głowach, po bokach, mają elementy przypominające kieszenie. Naukowcy do dziś zastanawiają się nad tym, po co są im one potrzebne - mówiła Monika Wiśniewska. Uroczym rekinem jest jednak... rekin foremkowy. - To mój faworyt. Charakteryzuje się nieproporcjonalnie dużymi zębami, które służą mu do łapania zdobyczy. Rekin ten posiada jeszcze jedną umiejętność: biofluorescencję, co oznacza, że jego brzuch świeci w ciemności. 

Czytaj także:

Rekin "puchnący", czyli "swell shark" także posiada zdolność biofluorescencji. - Dodatkowo zwiększa on objętość swojego ciała po wypiciu wody - mówiła gość Czwórki. - Rekin-goblin potrafi wyrzucić szczękę poza swoje ciało, co jest bardzo niezwykłym widokiem. Rekiny kocie zaś umieją chodzić po dnie morza, a podczas odpoczynku, zwijają się w kłębek. 

Rekin koci potrafi chodzić po dnie/fot. Steffen.E/Shutterstock.com Rekin koci potrafi chodzić po dnie/fot. Steffen.E/Shutterstock.com

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Oliwia Krettek

Gość: Monika Wiśniewska (edukatorka z Akwarium Gdyńskiego)

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 12.35

kd