Polskie Radio
Section05

zwierzęta morskie

Alpaki, motyle, piestruszki. Zapraszamy na egzotyczne wycieczki tropem zwierząt. "Dzieciaki kochają zwierzaki" w letnim wydaniu

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy odcinek "Dzieciaki kochają zwierzaki" o alpakach, a już w kolejnych widomości o życiu zwierząt, nowe odkrycia ze zwierzęcego świata i pytania zadawane przez dzieci. W wakacje poznajemy zwierzęta występujące w egzotycznych miejscach. Zapraszamy nad brzegi Amazonki, azjatyckie stepy i podmorskie głębiny, aby wspólnie odkrywać najciekawsze gatunki zamieszkujące naszą planetę. Zapraszamy na wakacyjny cykl podcastów z Martą Kawalec i dziećmi!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta leśne Zwierzyniec edukacja przyrodnicza Dzieciaki kochają zwierzaki

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

W "Popołudniku" ciekawostki o olbrzymich mieszkańcach oceanów

Największą rybą pływającą we wszystkich oceanach na świecie jest rekin wielorybi, który ma dzisiaj swoje święto. 30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego. Ten oceaniczny olbrzym ma długość około 14 metrów i wadze ponad 12 ton. Pomimo swoich rozmiarów, nie jest groźny dla ludzi, gdyż żywi się planktonem. Jego zęby, a raczej ząbki mierzą jedynie 6 mm. Rekin wielorybi ma za to bardzo grubą skórę, która chroni go przed żyjącymi w wodzie drapieżnikami.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Zachować równowagę w naturze. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach

Prastare opowieści uświadamiają nam, jak ważne są równowaga w naturze oraz zachowanie harmonii między światem ludzi i zwierząt. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Joanna Wajs - poetka, pisarka i krytyk literacki - która wiele z tych przypowieści zebrała i zawarła w jednej, wyjątkowej książce. Jaki morał płynie z mitów?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Kasia Stoparczyk książki dzieci legendy baśnie zwierzęta zwierzęta leśne

Czerwone kraby zamykają drogę!

Zablokowana droga kojarzy się większości z nas z wypadkiem, cierpieniem i zniszczeniami. Nie zawsze jednak powodem zatorów jest coś przykrego! Na jednej z australijskich wysp co roku dochodzi do bardzo nietypowego zdarzenia. Miliony krabów migrują w stronę oceanu, zatrzymując cały lokalny ruch.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zwierzęta Australia migracja ochrona zwierząt blokada Polskie Radio ciekawostki korki

Mija 88 lat od pierwszej fotografii potwora z Loch Ness

12 listopada 1933 roku Hugh Gray, mieszkaniec szkockiej wioski Foyers, sfotografował wynurzające się z jeziora Loch Ness stworzenie o dużym tułowiu i długiej szyi. Trzy tygodnie później świeżo wywołane zdjęcie ukazało się w lokalnym dzienniku, a… reszta jest historią. Właśnie mija 88 lat odkąd legenda potwora z Loch Ness (pieszczotliwie zwanego Nessie) żyje w wyobraźni ludzi na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Sobolewski Trójka STYL ŻYCIA Szkocja legendy turystyka Michał Fedusio