Czym są i jak działają kroplówki witaminowe?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:13
Kroplówki witaminowe to podawany dożylnie zestaw minerałów i witamin. Jak wygląda taki zabieg i komu jest potrzebny?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Numstocker

Pixabay warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Najzdrowiej witaminy i minerały dostarczać sobie wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą - są zawarte m.in. w warzywach i owocach. Jednak, ponieważ posiłki spożywamy w pośpiechu, a podczas zakupów rzadko zwracamy uwagę na skład produktów żywieniowych, coraz częściej sięgamy po pastylki, syropy i inne suplementy. Teraz modne stały się też tzw. kroplówki witaminowe. Mają one działać na zasadzie tradycyjnych kroplówek, i dostarczać organizmowi mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jak to działa w praktyce?

Posłuchaj
04:35 _PR4_AAC 2021_05_28-12-43-26.mp3 Jak działają kroplówki witaminowe i kto może z nich skorzystać, a kto nie powinien tego robić? (Stacja Nauka/Czwórka) 

zakupy mięso sklep etykieta 663 glowimages.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Przede wszystkim, zanim dojdzie do zabiegu, konieczny jest tzw. wywiad, czyli konsultacja lekarska. - Omawiamy stan zdrowia pacjenta, choroby przewlekłe, sprawdzamy też m.in. alergie - tłumaczy lekarz Tomasz Hendzel. Pacjent dowiaduje się m.in., które witaminy może sobie dostarczyć kroplówką i jak wyglądają ich niedobory w jego organizmie. - Na tej podstawie pacjent kwalifikowany jest do zabiegu, bądź nie - mówił ekspert.

Czytaj także:

Potem dobiera się indywidualny zestaw witamin i minerałów, które niezbędne są dla konkretnego przypadku. Zabieg trwa od 30 do 60 minut, ale nie każdy może mu się poddać. Jednym z poważnych przeciwskazań są alergie. - W tym momencie dotykają one wielu pacjentów, i nie tolerują oni niektórych leków, witamin, czy produktów chemii kosmetycznej - wyliczał Tomasz Hendzel. Dożylna suplementacja witaminowo-mineralna ma na celu wzmocnienie odporności, poprawienie kondycji skóry czy włosów. - Nasza dieta jest bardziej "plastikowa" niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mamy też mniej ruchu, ale za to więcej używek. W kroplówkach dostarczamy sobie więc m.in. witaminy z grupy A i B, minerały i elektrolity - tłumaczył gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 12.42

kd