Wulkany - nieujarzmiona moc, siła i piękno 

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 16:23
Wulkany, choć niebezpieczne, od zawsze fascynowały ludzi. "Into the Inferno" to produkcja, która zabiera nas w podróż do miejsc, w których znajdują się najbardziej niezwykłe z nich.
Aktywny krater wulkaniczny Fagradalsfjall, Islandia 20 marca 2021
Aktywny krater wulkaniczny Fagradalsfjall, Islandia 20 marca 2021Foto: shutter/DanielFreyr


Twórcy "Into the Inferno" w swoim obrazie zamknęli potęgę i piękno natury. W poszukiwaniu aktywnych i najbardziej spektakularnych wulkanów przemierzają świat - podróżują do Korei Północnej, Etiopii, Islandii i archipelagu Vanuatu.


Posłuchaj
03:26 Czwórka/ Stacja Nauka - wulkany 22.10.2021.mp3 Ada Janiszewska opowiada o filmie "Into the Inferno" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W filmie, reżyserowanym przez Wernera Herzoga, zobaczyć można niezwykłe ujęcia, które powodują zachwyt, a jednocześnie lęk. - W dokumencie obrazy pulsującej magmy przeplatają się z historiami ludzi żyjących w spektakularnej groźbie destrukcyjnych erupcji - opowiada Ada Janiszewska, autorka cyklu "Filmowo-naukowo". - Specem od efektów specjalnych jest sama Matka Natura. Widzimy, jak potężna jest przyroda i jacy jesteśmy bezbronni wobec jej ogromu.


shutterstock wulkan islandia 1200.jpg
Erupcja wulkanu na Islandii - bezpyłowe widowisko [ZOBACZ WIDEO]

Zobacz także:

Dokument to nie tylko wulkany, ale także historie ludzi żyjących w ich cieniu. Reżyser rozmawia między innymi z wodzem społeczności plemiennej Vanuatu. Ten wyznaje mu, że jest zahipnotyzowany ognistym potokiem lawy, w której dostrzega wizje końca świata.

Źr. Youtube/Into the Inferno | Official Trailer [HD] | Netflix

- Możemy dowiedzieć się także, że Koreańczycy wierzą, iż ich naród zrodził się z wulkanu. Mieszkańcy Indonezji zaś traktują wulkany jak żyjące byty, a nawet bóstwa, do których się modlą - mówi Ada Janiszewska. - Dokument opowiada również historię francuskiej pary wulkanologów Maurice'a i Katii Krafftów, W 1991 roku podjęli oni szalone ryzyko, aby uzyskać wspaniałe zdjęcia lawy z bliska, i zginęli podczas tej próby.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 15.30

aw