Erupcja wulkanu na Islandii - bezpyłowe widowisko [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:51
19 marca, zaledwie 30 km od stolicy Islandii, doszło do prognozowanego wybuchu wulkanu. Lawa i niewielkie ilości pyłów wulkanicznych wydobywają się z pęknięcia długiego na kilkaset metrów, a zainteresowani obserwują "widowisko". 
Wulkan na Islandii, 20 marca 2021 r.
Wulkan na Islandii, 20 marca 2021 r.Foto: Shutterstock/DanielFreyr

Ta erupcja wulkanu była przewidywana i spodziewana. Wybuch poprzedzało tysiące niewielkich wstrząsów i drgań sejsmicznych. - 19 marca spod ziemi wypłynęła lawa. Mimo że minęło kilka dni, gorąca skała i trujące gazy nadal wydobywają się z pęknięcia - mówi Anna Łosiak z Uniwersytetu w Exeter i Instytutu Nauk Geologicznych PAN. 


Posłuchaj
07:21 czwórka stacja nauka 23.03.2021 wulkan.mp3 O erupcji wulkanu na Islandii opowiada Anna Łosiak z Uniwersytetu w Exeter i Instytutu Nauk Geologicznych PAN (Stacja Nauka/Czwórka)

- To wydarzenie nie było zaskoczeniem dla miejscowych geologów, dlatego, że od kilku miesięcy, a szczególnie od połowy lutego, to miejsce, półwysep na południowym zachodzie Islandii, był wstrząsany trzęsieniami Ziemi o niespotykanej ilości - podkreśla specjalistka. - Nie były one bardzo silne, ale bardzo częste i odczuwalne. Wiedziano, że coś pod ziemią się dzieje i spodziewano się, że nastąpi erupcja - dodaje. 

Dla Islandii wybuchy wulkanów nie są zaskakujące. Cała Islandia, cała wyspa, to jeden wielki wulkan Anna Łosiak

- To, że wybuch tym razem nastąpił blisko Reykjaviku, jest mniej typowe, dlatego że większość aktywności wulkanicznej odbywa się raczej w środku wyspy, z dala od większych zabudowań, skupisk ludzkich - wyjaśnia gość Patryka Kuniszewicza.  - Na terenie aktualnego wybuchu od ponad 800 lat nie było takiej sytuacji - dodaje. 

Flugblogg/The eruption of the volcano Fagradalsfjall in Iceland


- Islandczycy mają powody, by obawiać się wulkanów wybuchających w pobliżu miejsc zamieszkania, dlatego że w przeszłości zdarzało się to wielokrotnie - przypomina Anna Łosiak. - Najbardziej dramatyczne zdarzenie miało miejsce w 1973 roku, kiedy znienacka powstał wulkan w samym środku dużego, jak na Islandię, portu rybackiego na Westman Island - to wyspy na południowym wybrzeżu Islandii. Było to miejsce zamieszkiwane przez około 5000 ludzi. Środek wulkanu znalazł się 1 km od centrum tego miasta. Sytuacja była dramatyczna, bo tych ludzi trzeba było ewakuować w ciągu kilku godzin. Wulkan miał dużo energii i materiału do wyrzucenia. Nie tylko lawa zalewała budynki, ale też całe mnóstwo pyłu wulkanicznego zasypywało dachy domów, na tyle intensywnie, że zaczęły się zawalać, lawa zaś zalewała port - opowiada. 


Czwórkowy gość przypomina również erupcję islandzkiego wulkanu, do której doszło w 2010 roku, gdy z powodów ogromnej ilości pyłów wulkanicznych doszło do wstrzymania europejskiego ruchu lotniczego na miesiąc. 

Teraz w islandzkim porcie lotniczym wstrzymano odloty i przyloty, jednak prognozuje się, że obecna erupcja nie zagrozi lotom całej Europy, gdyż doszło do niej na innym terenie, innym także pod względem geologicznym Anna Łosiak

- Obecna erupcja głównie polega na wytwarzaniu lawy, która buduje nowy wulkan, ale nie wysyła w atmosferę dużej ilości pyłów - mówi specjalistka. - Wybuchy wulkanów bardziej skupione na lawie są bezpieczniejsze do obserwowania, stąd duża liczba obserwatorów i fotografujących w pobliżu wulkanu - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Anastasija (@kazjuka)


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Łosiak (Instytut Nauka Geologicznych PAN, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki) 

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Muzyczna podróż przez zimne góry Islandii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:00
W "Muzycznym Biurze Podróży" wybraliśmy się tym razem do Islandii, by posłuchać tamtejszego folkloru, ale także najnowszych hitów, które rządzą na listach przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń