Murzasichle - skąd się wzięła nazwa tej miejscowości?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 15:29
Murzasichle to nazwa, która brzmi zupełnie "niepolsko" i z reguły źle wymawiana jest przez turystów. Tymczasem miejscowość, która to miano przyjęła, to jeden z ulubionych kierunków zimowych podróży miłośników białego szaleństwa.
Murzasichle to mekka dla miłośników białego szaleństwa
Murzasichle to mekka dla miłośników białego szaleństwaFoto: Shutterstock.com

Murzasichle leży na południu Polski, w okolicach Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. - To jedna z miejscowości na Podtatrzu a jej nazwa pochodzi - przynajmniej w drugiej części, czyli "zasichle" - od wyrażenia przyimkowego, oznaczającego mokradła, torfowiska, mokrą łąkę. Z języka ukraińskiego oznaczać może także mokre gęste lasy i bagna - tłumaczyła dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, przewodniczka tatrzańska, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W języku rumuńskim zaś "sichla" to po prostu gąszcz - wyliczała. Jak podkreślała, słowo to ma także swoje konotacje w języku polskim. - Sichła to mokra ziemia, czy mokra łąka - mówiła gość Czwórki. 

Pierwszy człon nazwy, czyli "mur", ma jednak bardziej skomplikowaną genezę. - W XI w. funkcjonowała tu nazwa zestawiona: Mur i Zasichle. Odzwierciedlało to połączenie nazw dwóch osad. Do II wojny światowej tworzyły one jedną gromadę, ale po wojnie Mur został przyłączony do innej miejscowości, a dawne Zasichle dostało swoją dzisiejszą nazwę. Mur, jak przekonują językoznawcy, stał się bazą dla nazwy miejscowości Bury Mur - opowiadała dr Agnieszka Jurczyńska-Kłosok. 

Posłuchaj
06:13 _PR4_AAC 2022_02_10-12-45-28.mp3 Skąd pochodzi nawa Murzasichle? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 12.40

kd