Czy piasek może się zachowywać jak woda?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:05
Tego można będzie się między innymi dowiedzieć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie 21 maja. Tegorocznym tematem wydarzenia jest wszystko, co związane ze związkiem o wzorze H₂O.
Piasek czasem może się zachowywać jak woda przekonuje Aleksander Olejniczak z Koła Naukowego Energetyków.
Piasek czasem może się zachowywać jak woda przekonuje Aleksander Olejniczak z Koła Naukowego Energetyków. Foto: shutterstock/piyaphong

Piknik Naukowy zbliża się wielkimi krokami. To największa w Polsce impreza promująca naukę. 25 edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę 21 maja na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku jest woda, a w programie nie zabraknie ciekawych eksperymentów, warsztatów i stanowisk, które przybliżą zwiedzającym wiele dziedzin nauki.

Hasło przewodnie: woda

Na Pikniku pojawi się także Koło Naukowe Energetyków. - Woda jest niesamowitą substancją, która jako jedyna występuje w naturze w trzech stanach skupienia, dzięki czemu także jest wykorzystywana m.in. w energetyce - opowiada Aleksander Olejniczak, członek Koła. - Głównie zajmujemy się innowacjami i nowymi technologiami związanymi z energetyką. Ponieważ energetyka wodna jest już dobrze opracowana i raczej innowacji na tym polu nie ma, jednak będziemy mieli coś do zaprezentowania.

Jak zapowiada młody naukowiec, na swoim stoisku Koło zaprezentuje model elektrowni szczytowo-pompowej. - Nie służy ona stricte do produkowania energii elektrycznej, ale do jej magazynowania - mówi student. - Jak to działa, pokażemy podczas Pikniku, a prezentacja będzie w pełni interaktywna.
Studenci z Koła Naukowego Energetyków zaprezentują także zjawisko złoża fluidalnego.

Piasek jak woda?

- Chcemy pokazać, że ciało stałe też może zachowywać się jak woda. Wyobraźmy sobie pudełko, do którego wsypiemy piasek. Na jego dnie umieścimy rurki z dziurkami, przez które będziemy przepuszczali powietrze - tłumaczy Aleksander Olejniczak. - Jeżeli siła unoszenia, która będzie działała na piasek, spowodowana przez siłę powietrza, będzie równoważna z siłą grawitacji, to piasek "zawiesi się" i będzie miał właściwości podobne do wody. Takie złoża stosuje się w energetyce konwencjonalnej, w elektrowniach węglowych, hutnictwie, a także lakiernictwie.


Źr. Facebook/Piknik Naukowy


Co jeszcze ciekawego czeka odwiedzających na 25. Pikniku Naukowym? Tego można się dowiedzieć, słuchając audycji w Czwórce i na antenach Polskiego Radia.

Zobacz także:


Posłuchaj
04:21 Czwórka/Stacja Nauka - piknik naukowy 16.05.2022.mp3 Aleksander Olejniczak z Koła Naukowego Energetyków opowiada, co będzie się działo na 25. Pikniku Naukowym (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 12.16

aw