Posidonia australis. Trawa morska największą rośliną na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:37
To gigant rosnący u wybrzeży Australii. Posidonia australis z Zatoki Rekinów, okrzyknięta największą rośliną na świecie, ma co najmniej 4500 lat, a jej powierzchnię szacuje się na 180 km kwadratowych.
Trawy morskie
Trawy morskie Foto: Shutterstock.com

Posidonia australis, znana również jako chwast włóknisty lub chwast wstążkowy, to gatunek trawy morskiej, który występuje w południowych wodach Australii. Zajmuje obszar większy od Zakopanego czy Olsztyna i została uznana za największą roślinę na świecie. Od prawie 4500 lat nieustannie się klonuje, a odkrycia dokonali australijscy naukowcy z University of Western Australia i Flinders University.

Jak podkreślał Jan Domurat z Koła Naukowego Ogrodników SGGW jest ona niezwykle istotna dla ochrony środowiska. - Oczywiście znano tę roślinę już wcześniej, ale nie wiedziano, że akurat w tym miejscu zajmuje ona aż tak dużą powierzchnię - opowiadał w rozmowie z Czwórką ekspert. 

Posidonia u wybrzeży Australii jest - jak podkreślał gość Czwórki - nie tylko klonem, a także organizmem poiploidalnym. - Klony uzyskuje się przez najzwyklejsze zrobienie "szczepek". Odcinamy fragment rośliny, wsadzamy do wody, ona się ukorzenia i rośnie, a my mamy kolejną roślinę - opowiadał ekspert. - Zapewne w taki właśnie sposób posidonia australis rozszczepiała się i klonowała u wybrzeży Australii - opowiadał Jan Domurat. - Może nas zaskoczyć także tym, że w procesie ewolucji poddała się pewnego rodzaju hybrydyzacji. Przyłączyła do siebie zestaw chromosomów pobranych prawdopodobnie z innej trawy morskiej, co pomogło jej przystosować się dodatkowo do życia w tym miejscu - podkreślał ekspert. 

Posłuchaj
03:48 _PR4_AAC 2022_07_11-12-45-18.mp3 O trawach posidonia australis opowiada Jan Domurat (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył, we współczesnym sadownictwie "cały czas mamy do czynienia z klonami", także m.in. w świecie drzew i innych roślin. - Posidonia australis porasta zaś niskie przybrzeżne wody, a jej źdźbła osiągają do 80 cm długości. Wymaga wód do 10 m. głębokości - podkreślał ekspert.

Czytaj także:

- Rośnie najczęściej na drobnoziarnistym piasku, ale najważniejsza dla niej jest woda. Temu niezwykłemu organizmowi zagrażać może sama natura, m.in. tornada, ale przede wszystkim groźna jest tu działalność człowieka i doprowadzanie do zanieczyszczenia mórz i oceanów - mówił Jan Domurat. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Michał Włosowicz

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 12.40

kd