ABC kuchennego biochemika. Jak zaparzyć herbatkę czary-mary?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 22:25
Kuchnia może być doskonałym polem do eksperymentów. Niezwykłych wrażeń może dostarczyć między innymi parzenie herbaty, o czym przekonuje w Czwórce Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Niebieską herbatę można uzyskać parząc kwiat klitorii
Niebieską herbatę można uzyskać parząc kwiat klitoriiFoto: shutterstock/Tatyana Berkovich

- Jako biochemik, nawet gdy parzę sobie herbatę, to patrzę na nią okiem naukowca. Dostrzegam w niej więcej i dla mnie to jest szansa, żeby zwykła herbata była jednocześnie widowiskiem naukowym, a także ucztą dla zmysłów i wyobraźni - mówi gość audycji. - Na pewno zauważyliście, że jeżeli dodajemy do herbaty soku z cytryny, to ona momentalnie zmienia kolor. Zawdzięczamy to temu, że w herbacie czarnej znajdują się tearubiginy - związki, które zmieniają swój kolor pod wpływem różnic w pH, czyli różnic w kwasowości roztworu. Możemy więc proces odwrócić, gdy dodamy sody oczyszczonej, kolor herbaty szybko wróci do czerwonego.

Kolorowy spektakl

Świetnym pomysłem może być zaproszenie gości na herbatkę, ale nie taką zwykłą. Można na ich oczach zrobić prawdziwe czary-mary parząc herbatę z niebieskiej malwy albo z kwiatu klitorii. - Jeśli zalejemy je w przezroczystym naczyniu niezbyt gorącą wodą, zobaczymy piękny, niebieski kolor - tłumaczy rozmówca Oliwii Krettek. - Jednak gdy dodamy do naszej herbatki soku z cytryny, albo nawet gazowanej wody mineralnej, jej kolor momentalnie zmieni się na malinowy. Można też zacząć od sody, której niewielka ilość zamieni niebieską herbatę w zieloną. Potem zaś możemy zmienić jej smak i dodać cytrynki, a to jak już wiemy, da nam kolor malinowy.

Zobacz także: 


Świecący tort z kwiatami

Paweł Jedynak także przekonuje do jedzenia kwiatów, które mogą być składnikiem nie tylko sałatek, ale także stanowić dekorację tortu. Ten także można uatrakcyjnić i sprawić, żeby się "świecił". - Najprostszymi, najczęściej wykorzystywanymi substancjami są witaminy z grupy B. Tabletki można pokruszyć, a następnie podświetlić światłem niebieskim i zobaczymy, że pod jego wpływem tort będzie się jarzył na piękny pomarańczowy kolor - zdradza naukowiec. - Taką samą sztuczkę stosuje się zresztą nie tylko przy tortach, ale nawet do robienia świecących drinków. 


Posłuchaj
10:40 Czwórka/Stacja Nauka- kuchnia kolorowa 2023_05_09-12-29-58.mp3 Paweł Jedynak o eksperymentach w kuchni Stacja Nauka/Czwórka

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Paweł Jedynak (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 09.05.2023

Godzina emisji: 12.30

aw