Polskie Radio
Section05
eksperyment

Tortury w niemieckich uzdrowiskach dla dzieci w latach 1945-1990. "Rząd nie udzieli wsparcia ofiarom"

Bite, pozbawiane snu, przykuwane do łóżek - dzieci z uzdrowisk, które funkcjonowały w Niemczech w latach 1945 - 1990 domagają się sprawiedliwości. Jak informuje stowarzyszenie skupiające poszkodowanych, dziś dorosłych już ludzi, rząd federalny "nie chce uznać ich cierpienia". Szefowa organizacji powiedziała, że ofiary będą nadal walczyć o ujawnienie prawdy i możliwość wysłuchania w Bundestagu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy dzieci przestępczość społeczeństwo przemoc eksperyment nazizm

Kamil Piotrowicz o nowej płycie "Weird Heaven"

W "Rozmowach improwizowanych" dwa spojrzenia na współczesną muzykę improwizowaną - okiem artysty i okiem promotora. Najpierw rozmawialiśmy z pianistą Kamilem Piotrowiczem o nowej płycie "Weird Heaven" - mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna improwizacja eksperyment Dwójka Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Syntezatory modularne, polscy muzykanci i estoński duch

Maarja Nuut studiowała klasykę, archiwalne nagrania estońskiego folku, muzykę indyjską w New Delhi i technikę skrzypcową polskich wiejskich muzykantów. Ale na wydawanych od 2013 albumach estońskiej skrzypaczki, wokalistki i artystki elektronicznej, a szczególnie na ostatniej płycie "Hinged", różne elementy składają się w nierozdzielną, wielowarstwową całość.
Zobacz więcej na temat:  Estonia muzyka współczesna eksperyment folk folklor Dwójka

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL HISTORIA eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Alvin Lucier nie żyje. Artysta i performer zmarł w wieku 90 lat

Zmarł amerykański kompozytor, znany z eksperymentalnych, dźwiękowych instalacji, które odkrywały zjawiska akustyczne i poszerzały percepcję słuchową. Alvin Lucier był wieloletnim profesorem muzyki na Wesleyan University w Middletown, Connecticut. Był również członkiem kolektywu Sonic Arts Union. Artystę będziemy wspominać między innymi w czwartkowej (2.12) "Nocnej strefie" na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA eksperyment odeszli 2021 Dwójka