Sztuczna inteligencja tworzy leki. "Antybiotyk przeciwko superbakterii"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 14:25
- Sztuczna inteligencja będzie w stanie odpowiednio dostosować skład chemiczny leku, połączyć ze sobą pewne elementy, by jak najskuteczniej przeciwdziałać wirusom - mówił mgr inż. Maciej Szymkowski-Łukasiewicz z Poznańskiego Instytutu Technologicznego i Politechniki Białostockiej.
Potrafi namalować obraz, napisać artykuł i pracę naukową - sztuczna inteligencja budzi nadzieje, ale i obawy. Czy sprawdzi się w medycynie?
Potrafi namalować obraz, napisać artykuł i pracę naukową - sztuczna inteligencja budzi nadzieje, ale i obawy. Czy sprawdzi się w medycynie?Foto: shutterstock/Blue Planet Studio

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk przeciwko superbakterii. - Na razie sztuczna inteligencja wciąż popełnia zbyt wiele błędów, by tworzyć leki, jednak może nam pomóc w ich produkcji. Dzięki odpowiedniej analizie składu i elementów chemicznych już znanych antybiotyków jest w stanie przewidzieć, które związki chemiczne mogą przeciwdziałać danej chorobie - opowiadał Maciej Szymkowski-Łukasiewicz z Poznańskiego Instytutu Technologicznego i Politechniki Białostockiej. 

Jak tłumaczył ekspert, dzięki pomocy sztucznej inteligencji człowiek jest w stanie zapewnić sobie produkcję leków w trybie ciągłym. - Model sieci neuronowych, który zostanie wyuczony przez AI na temat już istniejących antybiotyków i wirusów, będzie w stanie dopasować związki chemiczne z leków do danej choroby. Wychodzimy naprzeciw wirusom i przeciwdziałamy im - mówił Maciej Szymkowski-Łukasiewicz. Sztuczna inteligencja wspomaga nie tylko produkcję antybiotyków. - Mówimy o całym przemyśle farmaceutycznym, czyli także produkcji podstawowych leków, które po prostu poprawiają funkcjonowanie naszego organizmu - mówił gość Czwórki.

Sprawdź także:

Jak rozważał, za pewien czas być może prawdopodobne będzie to, by sztuczna inteligencja mogła analizować elementy naszego ciała i dopasowywać panaceum do schorzeń konkretnego człowieka. - Mówimy o terapiach personalizowanych i wydaje mi się, że to właśnie jest kierunek, do którego będziemy dążyć - mówił ekspert. - Wciąż jednak jesteśmy na etapie, że AI może stanowić dla badaczy wyłącznie wsparcie. To algorytmy, które wciąż potrafią się mylić, dlatego rola człowieka jest niezwykle istotna - podkreślił. 

Posłuchaj
05:21 _PR4_AAC 2023_06_06-12-47-52.mp3 Czy sztuczna inteligencja będzie mogła produkować dla nas leki? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: mgr inż. Maciej Szymkowski-Łukasiewicz (Poznański Instytut Technologiczny, Politechnika Białostocka)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 12.14

kd