Pudło rezonansowe i struny - dlaczego gitara gra?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:20
Nie wystarczy naciągnąć kilku strun na pudło, by wydobyć czysty dźwięk z instrumentu. Chodzi także o to, by wytworzyć rezonans akustyczny. Jak to wygląda w praktyce?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/javi_indy

słucha aparat słuchowy 1200.jpg
Jak działa aparat słuchowy?

- Jeżeli mamy dwa układy, które mogą drgać i są ze sobą połączone, to drgania jednego elementu będą przekazywane do drugiego - tłumaczył gospodarz audycji Maciej Wójcik. - Gdy przekazywanie energii akustycznej osiągnie największą efektywność, możemy mówić o rezonansie. 

Posłuchaj
06:25 _PR4_AAC 2021_11_05-12-34-20.mp3 Jak działa gitara? (Stacja Nauka/Czwórka)

- Pudło rezonansowe jest bardzo ważnym elementem i powoduje, że drgania strun przechodzą do jego środka - tłumaczył Bogdan Kupisiewicz, instruktor gitary i członek zespołu Des Orient. - Na pudle, czyli na płycie rezonansowej naklejona jest podstawka, do której wplecione są struny. W zależności od tego, czy to gitara akustyczna, czy klasyczna - są one metalowe bądź plastikowe. Są także inaczej montowane. W gitarze klasycznej żyłki są zawiązywane na podstawce, w akustycznej przetyka się struny. 

podsłuchiwać kobieta podsłuchuje pod ścianą ze szklanką 1200 shutter_Ruslan Galiullin .jpg
Szklanką przy ścianie - czy lepiej słychać?

Zobacz także:

Zasada grania jest jednak podobna. Gdy uderzymy w strunę, odgłos przenosi się do pudła rezonansowego, skąd "jest oddawany", czyli wydostaje się na zewnątrz. - Każda struna ma swoje napięcie, dzięki czemu mają różne brzmienia - tłumaczył ekspert. Struny różnią się między sobą także grubością. - Najczęściej gitara wyposażona jest w sześć strun, z których trzy - basowe - są grubsze od wiolinowych. Mogą też być gitary siedmiostrunowe, ale grubość pozostanie różna - mówił gość Czwórki. Żeby grać na gitarze, struny trzeba skracać: przyciskamy palcami struny na gryfie - tłumaczył gitarzysta. - Gryf to delikatna, cienka deseczka, na której znajdujemy progi - mówił Bogdan Kupisiewicz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.11.2021

Godzina emisji: 12.35