Polskie Radio
Section05
instrumenty

Paweł Gusnar: saksofonista musi być otwarty na różną muzykę [WIDEO]

- Już w połowie liceum byłem pewien, że to moja droga. Czułem, że muzyka i sztuka są mi tak bliskie, że chciałbym się dalej rozwijać w tym kierunku. Saksofonista musi być otwarty na różne gatunki, moja działalność pokazuje, że można się odnaleźć w muzyce współczesnej, improwizowanej, rozrywkowej, a nawet dawnej -  mówił w Dwójce Paweł Gusnar.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra instrumenty instrumentaliści Dwójka Jakub Kukla Paweł Gusnar Jan Kiepura Władysław Szpilman Jacek Cygan

Katarzyna Drogosz: wolę, jak fortepiany mają w sobie trochę historycznej patyny

- W swojej kolekcji mam kilka fortepianów historycznych grających koncertowo, ale jeszcze więcej takich, które czekają na swoją kolej i lepsze czasy. Trzeba je bowiem wyremontować, czasami od stanu totalnej ruiny, do stanu koncertowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się to wydarzy i kolekcja będzie się ciągle powiększać - mówiła w "Poranku Dwójki" pianistka Katarzyna Drogosz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian instrumenty instrument kompozytor MUZYKA Paweł Siwek Dwójka

Daniel Kapustka – multiinstrumentalista o wielu kolorach

Daniel Kapustka jako muzyk sesyjny współpracował z takimi artystami jak Kayah, Daria Zawiałow, Vito Bambino czy O.S.T.R. Brał także udział w produkcjach programów telewizyjnych. 10 marca miał premierę jego pierwszy autorski singiel "Practise for Fun", z gościnnym udziałem basisty Piotra Żaczka. Zapowiada on debiutancką płytę artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Mateusz Krautwurst instrumenty Daniel Kapustka

Antonio Stradivari - twórca nieśmiertelnych stradivariusów

18 grudnia 1737 roku, 284 lata temu, zmarł w swojej rodzinnej Cremonie Antonio Stradivari, najwybitniejszy lutnik w historii świata. O ile w przypadku pozostałych lutników, nawet tych znakomitych, mówimy, że są budowniczymi instrumentów, o tyle w przypadku Stradivariego znawcy, bez cienia wątpliwości, mówią, że był stwórcą... Prawdziwym natchnionym artystą.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce stradivarius instrumenty

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Afganistan Dwójka instrumenty talibowie

Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
Zobacz więcej na temat:  muzyk perkusja folk Dwójka Andrzej Sułek muzyka współczesna instrumenty

Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]

- Ludzie często odbierają małe instrumenty przez pryzmat tego, jak te instrumenty wyglądają. Nie można im tego zarzucać, bo taka jest widocznie natura ludzkich skojarzeń, że te pierwsze, najważniejsze bodźce dochodzą do nas za pomocą wzroku. Chodzi natomiast o porzucenie tego pierwszego skojarzenia, że to nie jest tylko i wyłącznie jakaś zabawa, nie jest to kabaret, nie jest to muzyka dla dzieci - mówił w Cafe "Muza" Paweł Romańczuk, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Małe instrumenty instrumenty MUZYKA

Wystawa "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " na Eufoniach

- Trudno jest wymyślić nowy instrument, bo fizyka daje sygnały, że być może odkryła przed nami wszystkie tajemnice, natomiast cały czas pozostaje aktywność w dziedzinie nowego kontekstu istnienia dźwięku, bryły instrumentu, czy sposobu łączenia możliwości brzmieniowych - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Romańczuk, muzyk i kompozytor, który w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie przygotował w stołecznej Kordegardzie wystawę "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton…".
Zobacz więcej na temat:  instrumenty Dwójka Karol Furtak Eufonie