Jaki wpływ na dźwięk ma wielkość pomieszczenia?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 15:51
- To, jak brzmi nasz głos w danym pomieszczeniu, zależy od jego wielkości - mówi Weronika Kuprel, autorka bloga o tematyce związanej z akustyką. - Inaczej brzmi on w katedrze, a inaczej we własnym mieszkaniu. Wpływ na to ma pogłos - dodaje.
Największy pogłos mają stadiony.
Największy pogłos mają stadiony.Foto: shuterstock/Christian Bertrand

Dźwięk i pogłos

To, jak słyszymy nasz głos lub inny dźwięk w pomieszczeniu, zależy od jego wielkości. - To nie jest tylko dźwięk bezpośredni, który płynie ze źródła - słyszymy całe pomieszczenie - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Do tego dochodzi pogłos, który jest odbiciem dźwięku od ścian przestrzeni, w której się znajdujemy. Pogłos jest to złożenie dźwięku odbitego i dźwięku bezpośredniego. Jego brzmienie zależy od powierzchni pomieszczenia. I tak, gdy przestrzeń jest większa, jest on większy, bo mamy więcej odbitego dźwięku, a mniejszy, jeżeli jest to pokój i stoimy bliżej siebie.

Pogłos jest dla nas czymś naturalnym. Jesteśmy do niego przyzwyczajenia i na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności. Jednak gdy go "wyłączymy", na przykład wykorzystując przy nagraniach kabinę bezechową, to brzmienie naszego głosu może się wydawać dziwne i nienaturalne. 


Pogłos na stadionie

Największy pogłos mają obiekty sportowe, w tym stadiony. Według rozmówczyni Oliwii Krettek to dlatego tak trudno tam się słucha muzyki. - Jest to duża przestrzeń, często okrągła, i to powoduje, że dźwięk skupia się na samym środku - tłumaczy. - Za pomocą pewnych zabiegów i odpowiedniego nagłośnienia można robić na tego typu obiektach koncerty. Jednak nie zawsze wychodzą one dobrze.

Czy można stworzyć takie warunki, żeby w dużym pomieszczeniu uzyskać taki sam efekt jak w małym? - To jest fizycznie nierealne. Bo duże pomieszczenie to duża kubatura i dalekie odbicia. Natomiast małe pomieszczenie to mała powierzchnia, odbicia są blisko i mamy mało pogłosu - wyjaśnia blogerka. - Często robi się tak, że podczas nagrań idzie się do kabiny, aby próbować symulować warunki małego pomieszczenia. Natomiast tego efektu nigdy nie uda się uzyskać w stu procentach. Dużej przestrzeni nie da się tak dobrze wytłumić. W drugą stronę jest jeszcze trudniej. 

Okazuje się jednak, że z pomocą przychodzą nam nowe technologie. Są już aplikacje, które sprawią, że nasz głos zarejestrowany przez smartfona będzie brzmiał np. jak w katedrze czy na stadionie.


Posłuchaj
06:09 Czwórka/Stacja Nauka - dźwięk 03.03.2022.mp3 O wpływie wielkość pomieszczenia na dźwięk opowiada Weronika Kuprel, blogerka (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 12.23

aw