Polskie Radio
Section05
dźwięki

"Poczuj – od dźwięku do emocji". Start projektu

"Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze. Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody). Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Joszko Broda dźwięki Muzyka dla dzieci patronatPRD DAB+

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Muzyka dla dzieci dźwięki Izabela Żukowska

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy

Niezwykłe dźwięki nie tylko ze świata muzyki

Grająca maszyna, a może utwór stworzony z dźwięku łamiącego się lodu? Agata Steczkowska, jak wyznaje, jest poszukiwaczką różnych muzycznych ciekawostek w całym internecie. Zaznacza, że w sieci wcale niełatwo jest znaleźć coś naprawdę ciekawego. - Mam jednak szczęście, że przyciągam takie rzeczy, przyciągam to, co mnie interesuje: wynalazki, maszyny do grania, a powstaje tego mnóstwo - opowiada. 
Zobacz więcej na temat:  flet dźwięki Agata Steczkowska muzyka afrykańska muzyka tradycyjna

Dlaczego brzmienie silników potrafi się tak bardzo różnić?

Niedzielne popołudnie. Słońce, rozstawiony na podwórku fotel i szczęście w brzuszku po zjedzeniu domowego obiadu. Powieki stają się coraz cięższe, a Ty odpływasz w krainę Morfeusza. Nagle wkracza on – buczący tłumik w samochodzie sąsiada. Zamiast nerwów i krzyków, zrób coś innego – pokaż mu ten artykuł!
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Moto sport samochody samochód kierowca kierowcy SPORT dźwięki Polskie Radio Kierowców Radio kierowców Polskie Radio społeczeństwo nowe technologie motocykl drogi

Płyta CD wraca do łask? Dobre wiadomości z USA

Po raz pierwszy od 20 lat sprzedaż płyt CD poszybowała w górę w porównaniu do minionego roku. Polska i Japonia to dwa kraje, w których płyty kompaktowe nadal cieszą się popularnością. Mimo że z biegiem lat serwisy streamingowe niemalże wyparły je z rynku muzycznego, wciąż chcemy je kupować.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Piotr Firan Józef Niewiarowski płyta płyta CD dźwięki fonografia technologie technologia