Polskie Radio
Section05
koncerty

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
Zobacz więcej na temat:  Ferenc Liszt koncert Leonora Armellini Eufonie filharmonia narodowa Andrzej Panufnik koncerty koncerty w Polskim Radiu Joanna Grotkowska fortepian Dwójka Michał Dębski dyrygent

Magda Bereda z pierwszą trasą koncertową. "Jestem za to bardzo wdzięczna"

Jej muzyczna kariera rozpoczęła się w internecie, gdy miała zaledwie 14 lat, a od tego czasu zdobyła serca setek tysięcy fanów swoim talentem, wdziękiem i naturalnością. Teraz Magda Bereda zaprasza na swoją pierwszą trasę koncertową. - Jestem bardzo wdzięczna za to, że w ogóle ktoś chce poświęcić mi czas, ale jest to też trochę presja, żeby wszystko przygotować tak, jak miało być - mówi wokalistka na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Magda Bereda Ula Kaczyńska piosenka koncerty

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Eric Guo: te fortepiany to coś pozaziemskiego

- Instrumenty historyczne są czymś niezwykłym. Instrumenty współczesne dają oczywiście mnóstwo możliwości, ale moim zdaniem brzmienie fortepianów z epoki przewyższa wszystko. Bardzo blisko zaprzyjaźniłem się z Pleyelem z 1842 roku z kolekcji Edwina Beunka. To najlepszy instrument, z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia - mówił w Dwójce Eric Guo, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu filharmonia narodowa Fryderyk Chopin Eric Guo Piotr Pawlak Angie Zhang Yonghuan Zhong Artur Szklener Vaclav Luks

"Lato z Radiem" 2023. Sprawdź pełną listę koncertów

O tym, że "Lato z Radiem" 2023 powróci do plenerowych koncertów, jeszcze przed oficjalnym startem audycji informował Marcin Kusy. - To wreszcie koncerty w pełnej krasie, a zatem z udziałem publiczności. Odwiedzimy 10 miast - zapowiedział dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Prezentujemy pełną listę wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  koncerty Lato z Radiem 2023 Maryla Rodowicz Ania Rusowicz Kuba Szmajkowski kminek Centrum Uśmiechu LemON Pudelsi Ania Dąbrowska Varius Manx Karolina Lizer Red Lips Piotr Cugowski Filip Lato De Mono Golec uOrkiestra Krzysztof Iwaneczko

"Są głosem wolnej Ukrainy". Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra

- To naród bardzo utalentowany muzycznie. Wirtuozi ukraińscy grają we wszystkich orkiestrach świata, wspaniałe głosy, znakomici śpiewacy. My sami od lat ściśle współpracujemy z ukraińskimi artystami w naszym rutynowym repertuarze. A w tym szczególnym wypadku mamy do czynienia z nadzwyczajną mobilizacją i motywacją - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Jakub Jamrozek Dwójka MUZYKA Dwójka Ukraina Teatr Wielki - Opera Narodowa koncert koncerty Waldemar Dąbrowski

Undercover Festival w Warszawie, czyli hołd dla światowej sławy artystów

Elton John, Harry Styles, Nirvana i Bruno Mars na jednej scenie? Scenariusz mało prawdopodobny, choć jego namiastki będziemy mogli uświadczyć pod koniec sierpnia w Warszawie. W ramach Undercover Festival w stolicy wystąpią artyści z całego świata, wiernie odtwarzający występy znanych muzyków. - Tribute bandy oddają hołd jednemu artyście i ich celem jest jak najautentyczniejsze odwzorowanie tego scenicznego przeżycia - opisuje Łukasz Droździel, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska koncerty Warszawa tribute band

Filip Lato przed koncertem w Tymbarku. "Zagramy piosenki dobrze znane słuchaczom Jedynki"

Jedną z gwiazd niedzielnego koncertu "Lata z Radiem" w Tymbarku jest Filip Lato, który odwiedził plenerowe studio radiowej Jedynki przed wieczornym koncertem - Zagramy na pewno te piosenki, które słuchacze mieli okazję poznać z radia, zagramy również covery w naszych autorskich aranżacjach - powiedział Filip Lato w "Muzycznej Jedynce". Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia od godz. 20.45. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Anna Will Filip Lato muzyka rozrywkowa Polskie Radio koncerty

Gwiazdy polskiej muzyki wystąpią na 6. Dziedzińcu Kultury

Już kolejny raz przez dwa wakacyjne miesiące dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieni się w muzyczną scenę. A dokładniej – w muzyczne obserwatorium, ponieważ tegoroczna edycja Dziedzińca Kultury odbywa się po hasłem "Muzyczne konstelacje" nawiązującym do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. I bez przesady te muzyczne konstelacje na scenie, które będzie można zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć, są imponujące!
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA koncerty Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Warszawa Marta Zalewska Muniek Staszczyk Ania Dąbrowska Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka