Co potrafi Kalman? To supernowoczesny łazik marsjański krakowskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:25
- Nasz łazik nie poleci na Marsa, ale tu na Ziemi ma dużo ważniejszą misję: dzięki niemu budujemy kompetencje przyszłych pracowników i badaczy w przemyśle kosmicznym - podkreślał Jan Brzyk, student automatyki i robotyki, lider sekcji łazików AGH Space Systems, czyli twórców Kalmana. 
Zwycięzca tegorocznej edycji zawodów European Rover Challenge - łazik marsjański Kalman, skonstruowany przez AGH Space Systems.
Zwycięzca tegorocznej edycji zawodów European Rover Challenge - łazik marsjański Kalman, skonstruowany przez AGH Space Systems.Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Łazik studentów z krakowskiej AGH ma na imię Kalman i porusza się na czterech skrętnych kołach. Ma już około pięciu lat, ale wciąż jest rozwijany i udoskonalany. - Może obracać się dookoła, potrafiłby także wjechać bokiem na miejsce parkingowe w zatłoczonym mieście - mówił Jan Brzyk, lider sekcji łazików AGH Space Systems.

Robot jest wyposażony m.in. w systemy wizyjne umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. - Ma wyjątkowy manipulator, czyli ramię robotyczne, dzięki któremu technologicznie wyprzedza inne roboty ze świata - podkreślał gość Czwórki. - Mamy tu do czynienia z platformą mobilną, w której główną rolę odgrywa precyzja w wykonaniu poszczególnych elementów. 

Grupa młodych krakowskich konstruktorów podzielona jest na cztery współpracujące ze sobą zespoły. - Mamy elektroników oraz mechaników odpowiedzialnych za elementy, takie jak zawieszenie, koła, rama i silniki. Grupa "software" odpowiada za stację sterującą łazika i tworzenie algorytmów, dzięki którym Kalman przejedzie z punktu A do punktu B bez bezpośredniej obecności człowieka, a grupa "science" bada teren pod względem geologicznym, przeprowadza też testy chemiczne - wyliczał Jan Brzyk.  

Kalman zwyciężył 1 lutego w konkursie International Rover Challenge 2023 w Indiach. To zaliczane do jednych z największych na świecie studenckie zawody łazików planetarnych. Po czterech dniach rywalizacji reprezentanci krakowskiej uczelni pokonali w finale kilkanaście drużyn z całego świata. - Takich zespołów jak my na świecie jest bardzo wiele. Konstruowany przez nas sprzęt nieco różni się od prawdziwych łazików, które wysyłane są na Marsa, głównie ze względu na ograniczony budżet - mówił gość Czwórki. Jak tłumaczył, organizatorzy konkursu starają się jednak maksymalnie upodobnić jego warunki do wyzwań kosmicznych.

Posłuchaj
11:30 rakiety_PR4_AAC 2023_02_09-12-22-38.mp3 Jan Brzyk o tym, jak działa Kalman (Stacja Nauka/Czwórka) 

Grupa badaczy rekrutuje nowych członków co roku. By z nią współpracować, wcale nie trzeba studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej. - Nasz projekt wzbudza wielkie zainteresowanie, dlatego często pomagają nam osoby spoza naszej uczelni - podkreślał gość Czwórki. Poszukiwani są ludzie, którzy pasjonują się nauką, przede wszystkim technologiami związanymi z podbojem kosmosu.

Zobacz także: 

- Potrzebujemy nie tylko elektroników, mechaników, programistów, ale coraz częściej ludzi z takich branż jak prawo kosmiczne czy marketing i promocja w social mediach. Konstruujemy także rakiety sondujące, latające na 30 tysięcy stóp, budujemy balon stratosferyczny - wyliczał gość Czwórki. Teraz przed polskimi studentami wyjazd na kolejne zawody, do Stanów Zjednoczonych, oraz obrona tytułu mistrzów Europy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Jan Brzyk (student automatyki i robotyki, lider sekcji łazików AGH Space Systems)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 12.15

kd