Sztuczna inteligencja pomoże urządzić dom i mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 08:24
- Wnętrza, które zaprojektujemy mądrze, a jednocześnie użyjemy w nich dobrych materiałów, długo nie wyjdą z mody i z pewnością będą nam się podobały przez lata - mówił Piotr Motrenko ze start-upu, który stworzył aplikację do urządzania wnętrz. 
Jak działają aplikacje do projektowania wnętrz? (Pierwsze słyszęCzwórka)
Jak działają aplikacje do projektowania wnętrz? (Pierwsze słyszę/Czwórka)Foto: Shutterstock.com

Jak wyliczał dziennikarz Czwórki Kamil Jasieński, w Polsce tylko co czternasta osoba podczas urządzania mieszkania bądź domu korzysta z pomocy projektanta wnętrz. Pozostali na własną rękę szukają inspiracji w sieci. Twórcy aplikacji "Lofty" chcą sprawić, by ta usługa była dostępna dla każdego, w przystępnej cenie. - Nie wszyscy mogą dziś pozwolić sobie na współpracę z architektem wnętrz, to usługa ekskluzywna, a koszt zaprojektowania metra kwadratowego to ponad 200 złotych. Ludzie jednak chcą mieszkać ładnie, estetycznie, we wnętrzach, które niezależnie od upływu czasu i zmieniającej się mody będą się podobać - mówił Piotr Motrenko ze start-upu, tworzącego wirtualnego projektanta. 

Program wykorzystujący sztuczną inteligencję pomoże zaplanować, wybrać i kupić elementy wnętrz naszego wymarzonego mieszkania. - To taki automatyczny projektant - mówił gość Czwórki. - Zaznaczamy kilka zdjęć, mamy kolaż produktów. Odpowiadamy też na pytania, m.in. czy potrzebujemy funkcji spania w sofie, jadalni w salonie - wymieniał. 

Posłuchaj
03:30 _PR4_AAC 2023_01_11-09-36-48.mp3 Jak działa automatyczny projektant wnętrz? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W efekcie otrzymujemy dobrany do wskazanego stylu projekt optymalnego ułożenia wnętrza oraz moodboard, czyli cyfrową prezentację pokazującą przyszły charakter naszego mieszkania, z propozycją mebli i wykończenia. - Dostajemy kilka funkcjonalnych układów wnętrza, listę zakupów, którą możemy edytować, a potem system może przenieść nas od razu na strony sklepów, gdzie możemy kupić dane produkty - podkreślał Piotr Motrenko.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Martyna Ogonek

Data emisji: 10.01.2023

Godzina emisji: 07.30

kd/kor

Czytaj także

Sztuczna inteligencja komponuje muzykę. To jeszcze nie hity, ale duży postęp

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 08:52
W ostatnim czasie wciąż słyszymy o nowych osiągnięciach sztucznej inteligencji. Tym razem progres widzimy w świecie muzycznym. Powstają pierwsze utwory skomponowane przez AI. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w codziennym życiu. "Jest wszędzie wokół nas"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 11:34
Jak przekonuje ekspert rynku nowych technologii Marcin Kubicki, na co dzień mamy do czynienia z chatbotami, i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
rozwiń zwiń