wyKOMBinuj mOst. Przyszli, pogłówkowali, skleili most i wygrali

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 14:04
Czy można w siedem godzin zbudować most i to w dodatku z papieru? Okazuje się, że tak. Udowodnili to studenci z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej. Młodzi konstruktorzy ze stołecznej uczelni po raz kolejny okazali się bezkonkurencyjni w ogólnopolskim konkursie wyKOMBinuj mOst.
Studenci z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej po raz kolejny wygrali konkurs wyKOMBinuj mOst
Studenci z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej po raz kolejny wygrali konkurs wyKOMBinuj mOst Foto: shutterstock/ loreanto

- Zadanie konkursowe polega na tym, żeby w ciągu siedmiu godzin z papieru oraz kleju dostarczonego przez organizatora wybudować most. Otrzymaliśmy siedem arkuszy papieru i 2 butelki kleju - opowiada Jakub Końka, student Politechniki Warszawskiej. - Mieliśmy zbudować most o rozpiętości jednego metra, który w prasie wytrzymałościowej przeniesie jak największe obciążenie. W tym roku niestety osiągnęliśmy tylko 300 kilogramów.


Budujemy most

Każda z ponad 30 drużyn uczestniczących w zawodach miała za zadanie wykonać jak najtrwalszą konstrukcję, o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. W zeszłym roku most studentów Politechniki Warszawskiej przeniósł 430 kilogramów, czym ustanowił rekord wszech czasów konkursu.

- Nasz most waży średnio od kilograma do półtora i to już jest masa łączna z klejem, który też jest wmontowany - tłumaczy Łukasz Porzyc, student Politechniki Warszawskiej. - Jeżeli chodzi o to, czym jest wypełniona konstrukcja, żeby udźwignęła taki ciężar, to stosujemy specjalnie dobrane i, można powiedzieć, opatentowane przez nas dźwigary o przekroju rurowym. Są one bardzo wytrzymałe, tak że na jednym może stać bez problemu dorosła osoba.

Źr. Facebook/Koło Naukowe Mostowców Politechniki Warszawskiej


Praktyczne umiejętności

Jak podkreślają uczestnicy konkursu, udział w nich jest doskonałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności inżynierskich. - Jako przyszli albo obecni inżynierowie pokazujemy, że to, czego się uczymy, to nie jest tylko liczenie całek i macierzy. W praktyce pokazujemy, że to, co robimy, ma sens, i wiemy, co robimy - opowiadają studenci. - Dlatego pokazujemy, że z takich materiałów jak papier, który można przerwać w ręku, jesteśmy w stanie zbudować coś, co przenosi nawet 400 kilo. Pokazuje to, że robimy to jako świadomi ludzie, którzy odpowiednio się przygotowali, znają specyfikę i rodzaj pracy tego typu konstrukcji.


Posłuchaj
04:42 Czwórka/Stacja Nauka - Wykombinuj most 07.06.2023.mp3 W audycji mówimy o konkursie Wykombinuj most (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Dzięki swoim patentom młodzi naukowcy z Politechniki Warszawskiej po raz kolejny wrócili z medalami z konkursu wyKOMBinuj mOst. Po najwyższy laur sięgnął zespół PWniaczki, w składzie:

  • Jakub Końka
  • Łukasz Kruk
  • Daniel Stefanowicz.

Drugie miejsce przypadło również studentom warszawskiej uczelni i zespołowi Żbiki z Politechniki, w składzie:

  • Kamila Dziubak
  • Łukasz Porzyc
  • Przemysław Kruczkowski. 

Obu zespołom serdecznie gratulujemy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 12.40

aw