Złe parkowanie. Czy należy karać kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 17:21
Stają na chodniku, przed wejściem do sklepu, a nawet na rondzie - dla "mistrzów parkowania" nie ma świętości. Czy to wynik nieposzanowania przepisów drogowych przez kierowców? A może zbyt małej ilości miejsc parkingowych i - po prostu - bezradności właścicieli pojazdów?
Audio
  • Złe parkowanie w mieście. Karać kierowców czy też nie? (Czat Czwórki)
Kierowcy nierzadko szukając dostępnych miejsc parkingowych nie znajdują ich. To zmusza ich do łamania przepisów?
Kierowcy nierzadko szukając dostępnych miejsc parkingowych nie znajdują ich. To zmusza ich do łamania przepisów?Foto: Glow Images/East News

Warszawa ma 30 tys. miejsc parkingowych, a samochodów w tym mieście jest o wiele więcej. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zaostrzać kary za złe parkowanie, edukować tych, którzy się go dopuszczają, a może po prostu zwiększyć liczbę parkingów? - W tym roku przeprowadziliśmy ponad 200 tys. interwencji związanych ze złym parkowaniem. To o 25 proc. więcej niż w roku ubiegłym - mówiła w Czwórce Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa stołecznej Straży Miejskiej. Zaś kierowca Dima Kavarnaly przekonywał, że ten stan rzeczy może wynikać m.in. ze zbyt małej liczby miejsc parkingowych w mieście. - Niektórzy widząc miejsca płatne albo zajęte, podjadą na najbliższe osiedle i zaparkują "w okolicy". Nikt ich stamtąd nie wygoni - mówił gość Czwórki.

Paweł Olek Konsultowana jest obecnie Warszawska Polityka Mobilności, która przewiduje m.in. zwiększanie przestrzeni dla pieszych w centrum miasta, promowanie komunikacji miejskiej i dalsze podnoszenie jej standardów. Komunikacja ta zresztą na przestrzeni ostatnich 5-10 lat przeszła kolosalne zmiany.

W studiu dyskutowaliśmy także o tym, czy warto ograniczać ruch samochodowy w centrum miast i jak sprawić, by - m.in. dzięki testowanej właśnie przez miasto aplikacji "Smart parking", albo zwiększonej liczbie parkingów wielopoziomowych - kierowcom żyło się choć odrobinę łatwiej. Mówiliśmy także o "samochodowym ABC", czyli o tym, w jakich miejscach parkować absolutnie nie wolno, a eksperci tłumaczyli także, co zrobić, by rozwiązać problem miejskich korków.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Niżniak (rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej), Paweł Olek (biuro prasowe ZDM), Dima Kavarnaly (kierowca)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak