Polak na finansowym rynku. Jak radzimy sobie z pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:05
- Brakuje nam wyobraźni, nie planujemy finansów. Wydaje nam się, że jeśli dostajemy pensję co miesiąc, zarządzanie środkami w obrębie 30 dni jest wystarczające. Dlatego zaskakują nas wakacje, czy święta - przekonuje Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga.
Audio
  • Oszczędzania i zarabianie według Polaków. Rozmowa z Marcinem Iwuciem, Pawłem Kunatem i Norbertem Konarzewskim (Czat Czwórki)
Oszczędzać i myśleć o finansach zaczynamy dopiero, gdy w rodzinie pojawiają się dzieci - wynika z Raportu o kondycji finansowej Polaków
Oszczędzać i myśleć o finansach zaczynamy dopiero, gdy w rodzinie pojawiają się dzieci - wynika z Raportu o kondycji finansowej PolakówFoto: Shutterstock.com/pikselstock

warszawa metro 1200.jpg
Otwarty jak Polak. Jak przyjmujemy obcokrajowców?

Z raportu "Dojrzałość finansowa Polaków" wynika, że co piąta osoba nie pomyślała jeszcze o oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość, a dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że zdarza im się pod wpływem impulsu wydawać pieniądze na coś, czego nie potrzebują. - Na razie większość z nas jest takimi "przekaźnikami pieniędzy". Gdy tylko wypłata wpływa na nasze konta, zaraz przekazujemy ją dalej: właścicielom sklepów, czy dostawcom usług, sobie nie pozostawiając nic - mówił bloger finansowy Marcin Iwuć. Jak podkreślał, to zachowanie nieodpowiedzialne, bo oszczędzanie jest istotne.

Zaś jak tłumaczył Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga, instytucje finansowe świetnie zdają sobie sprawę z mechanizmów, jakie rządzą finansami większości Polaków i umiejętnie z tej wiedzy korzystają. - Aż 64 proc. Polaków deklaruje, że stać ich na bieżące wydatki. Zaś dodatkowe zakupy, np. nowa pralka czy lodówka stanowią dla nas problem. Dlatego sięgamy po finansowanie zewnętrzne: pierwszym wyborem jest rodzina, potem szybkie kredyty - mówił zaś Paweł Kunat, ekspert rynku finansowego. Jak przekonywał, dlatego niezbędna w Polsce jest szersza edukacja finansowa.

oszczędzanie pieniądze skarbonka 1200.jpg
Jak oszczędzać? Postaw sobie realne cele

W jaki sposób i kogo edukować w tym zakresie? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, chcąc zacząć oszczędzać i jak robić to długofalowo i skutecznie? Z jakich narzędzi finansowych najchętniej korzystają Polacy i jakie błędy popełniają m.in. podczas podpisywania umów kredytowych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marcin Iwuć (blog "Finanse bardzo osobiste"), Paweł Kunat (ekspert grupy Kruk), Norbert Konarzewski (Fundacja Kronenberga przy banku City Handlowy)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak